Akcie

Akcie ČEZ notně prohnal zřejmě úklep na klávesnici. Trhy doma i v Evropě propadají kvůli koronaviru

Aktualizováno

Akcie tuzemské energetiky na pražské burze předvedly dlouho nevídaný výkyv. Akcionáři by jistě titul rádi viděli růst o bezmála 9 procent za den, pohyb ale nejspíše byl krátkodobým důsledkem „úklepu“ při zadávání obchodu. Celkově tuzemská burza i akciové trhy v Evropě klesají pod tlakem dalšího šíření koronaviru, hlavní západoevropské indexy i více jak 3 procenta.

Akcie vylétly v 9:56 od 456 korun za akcii až na 511 korun za akcii do zhodnocení v rámci dne o 8,82 procenta. Započteme-li dosavadní denní pokles na titulu, pohyb dosáhl řádově 10 procent. 

Vývoj akcií na pražské burze online (Kč/akcie):

V tento okamžik akcie oslabují o více jak 2 procenta a pohybují se pod hladinou 460 korun za akcii. ČEZ je jedním z nejsilnějších titulů pražské burzy, do vývoje jejíhož indexu PX se obchod logicky promítl:

Dle konsensu analytiků v anketě agentury Bloomberg je aktuální konsensuální roční cílovou cenou 575 korun za akcii při polovině analytiků, držících doporučení „koupit“, 37,5 % s doporučením „držet“ a 12,5 % s doporučením „prodat“.

Dvě nejaktuálnější doporučení pro titul z března tohoto roku znějí: 578 Kč a „equalweight“ od z 3. března a 525 Kč a „držet“ od Wood & Company také z 3. března.

Akcie na světových trzích kvůli dopadům šíření nového koronaviru dál výrazně klesají, ztráty mají hlavní asijské trhy a silným poklesem otevřela také Evropa. Investoři většinou za peníze z prodeje akcií nakupují zlato či státní dluhopisy nejbonitnějších zemí – jinými slovy, investice hledají „bezpečné ráje“. Výnosy klíčových dluhopisů americké vlády proto klesají na stále nová minima s tím, jak v důsledku vyšší poptávky roste jejich cena. Totéž se týká dluhopisů německé vlády.

Panevropský index STOXX 600 krátce po zahájení odepisoval 2,5 procenta na 371 bodů. Smazal tak veškeré zisky, které se mu podařilo v tomto týdnu nabrat. Nejvíce zasažen výprodejem je sektor cestovního ruchu, jehož index už je v takzvaném medvědím trhu. To znamená, že z maxima za poslední rok sestoupil minimálně o 20 procent. Trh se obává, že dopady koronaviru budou mnohem výraznější, než se dosud předpokládalo. Aktuálně hlavní západoevropské indexy DAX a CAC odepisují 3,1 % a 3,4 %, britský FTSE100 -2,7 %.

Akcie evropského výrobce letecké techniky Airbus odepisují přes tři procenta, což je i reakce na to, že firma v únoru nedostala žádnou novou objednávku na nákup letadel. To je další důkaz, jak výrazně je narušena důvěra v odvětví. Šest procent ztrácejí akcie britského provozovatele kin Cineworld, což je ale reakce hlavně na horší výsledky hospodaření. Firma uvedla, že výrazně nižší návštěvnost kin kvůli šíření nového koronaviru nezaznamenala.

Odklon od akcií nahrává zejména dluhopisům. Výnos desetiletého dluhopisu americké vlády se tak snížil až na 0,808 procenta, kde ještě nikdy nebyl. Podobně hypotéka na 30 let s pevnou sazbou má nyní v USA úrok 3,29 procenta ročně, což je také dosavadní minimum. Rychlý pokles výnosů má negativní dopad na dolar, který klesá například vůči japonskému jenu nebo švýcarskému franku. Růst pak zrychluje cena zlata, která překročila 1670 dolarů za troyskou unci a zaznamenává nejvyšší týdenní nárůst od roku 2011.

„Vzhledem k tempu inflace v USA jsou výnosy už moc nízko a já na těchto úrovních americké dluhopisy už rozhodně kupovat nechci,“ řekla agentuře Reuters analytička Ayako Seraová z finančního ústavu Sumitomo Mitsui Bank v Tokiu. „Ale když ostatní nakupují dál, tak to ukazuje velmi silné přání uniknout riziku. Tohle je panika,“ dodala.

Výprodej dnes pokračoval i na trzích v Asii, hlavní index japonských akcií Nikkei 225 odepsal 2,72 procenta na 20.749,75 bodu, a ocitl se tak nejníže za půl roku. Index čínských akcií CSI 300, který sleduje obchodování na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, klesl o 1,62 procenta na 4138,51 bodu, index Hang Seng burzy v Hongkongu pak odepsal 2,32 procenta na 26.146,67 bodu.

Nový typ koronaviru se od loňského prosince šíří z Číny, v celém světě už je více než 98.000 nakažených a více než 3300 lidí onemocnění podlehlo. Dvanáct nakažených nemocí COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje, má i Česká republika. Na nemoc zatím neexistuje spolehlivý lék, několik se jich ale už testuje.

V Číně byla řada firem nucena omezit činnost, což narušilo globální dodavatelské řetězce a vzhledem k jejich provázanosti přeneslo ekonomické potíže do dalších zemí. Nových případů nákazy už ale v Číně ubývá a mnoho firem začíná aktivity postupně obnovovat.

(Zdroj: Patria, Bloomberg, Reuters, čtk)

Zdroj: Patria.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close