Akcie

Akcie Moneta propadají na dno od uvedení na trh. Banka zadrží zisk a nevyplatí dividendu

Aktualizováno

Představenstvo Moneta Money Bank včera rozhodlo pozastavit dividendovou politiku banky a zadržet čistý zisk za rok 2019. Důvodem pro toto rozhodnutí je vysoce nepředvídatelná situace způsobená pandemií koronaviru a její dopad na českou ekonomiku. Akcie v úvodu pražského obchodování odpověděly propadem až o 12 procent k úrovni 52,80 Kč/akcie. To je jejich nejslabší hodnotou od uvedení akcií banky Moneta do pražského obchodování. Banka věrí, že „ekonomický vývoj a výkonnost banky dovolí v dohledné budoucnosti“ zrušit omezení na výplatu dividendy, které doporučila Česká národní banka.

Vývoj akcií Moneta online (Kč/akcie):


„Představenstvo považuje za obezřetné zadržet čistý zisk za rok 2019 a tím dále posílit kapitálovou pozici banky, dokud dopad a důsledky této zdravotně bezpečnostní situace nebude možné lépe vyhodnotit. Představenstvo doufá, že vývoj ekonomické situace a výsledky banky umožní v dohledné budoucnosti odvolat rozhodnutí o pozastavení dividendové politiky. Mezitím se banka zaměří na přehodnocení svých strategických cílů a bude se snažit o minimalizaci negativního dopadu současné dynamicky se vyvíjející situace.

Takovou možnost odhadl analytik Patria Finance Ondřej Martínek a sdíleli jsme ji v komentáři na stránkách Patria.cz.  

Moneta již 3,30 Kč/akcie vyplatila v podobě mimořádné mezitímní dividendy za rok 2019, zbývalo vyplatit zbylou část 3,35 Kč/akcie za rok 2019. Jde ale hypoteticky také o slibovaný zpětný odkup akcií v průběhu posledního letošního čtvrtletí. Celkově se jedná o částku zhruba 2,7 mld. Kč, včetně 1 mld. Kč zpětného odkupu akcií. Tato částka u Monety odpovídá CoR asi 1,2 %, nebo 1.35ppt kapitálové přiměřenosti. K tématu zpětného odkupu žádná informace vydána nebyla, nejde o záležitost blízkých dní či týdnů.

„Opravné položky ve výši 1,2 % vidíme jako zcela reálný scénář, v pokrizových dobách létaly mezi 2 a 4 procentními body CoR. Je pravda, že portfolio Monety se od té doby hodně změnilo, zejm. po akvizici Wüstenrotu (relativně bezpečné hypotéky, stavební spoření). Jádrový byznys Monety v hotovostních úvěrech a segmentu SMEs však může být zasažen s dopadem do hospodaření banky. Kdybychom počítali scénář, kdy CoR vystřelí na zmíněných 1.2%, čistý zisk by propadl asi o 1,2 mld. Kč v porovnání s naším předchozím výhledem ve výši 4,2 mld. Kč (Moneta sama očekávala min. 4,5 mld. Kč), tedy o 22%,“ uvedl analytik Ondřej Martínek.

Česká národní banka v pondělí v reakci na očekávané dopady koronaviru na českou ekonomiku přistoupila ke snížení úrokových sazeb, hlavní dvoutýdenní reposazby o 50 bazických bodů.

 

Zároveň vyslala vzkaz bankám. „ČNB očekává, že se banky vzhledem k nejistotě ohledně dalšího ekonomického vývoje s okamžitou platností zdrží jakékoli výplaty dividend či jiných kroků, které by mohly ohrozit odolnost jednotlivých bank. Kapitálová pozice domácího bankovního sektoru je díky kapitálových rezervám a dobrovolně drženému přebytku kapitálu v současnosti robustní,“ uvedla centrální banka. 

#Moneta zadrží zisk roku 2019, nevyplatí #dividenda – https://t.co/LWTzJJ2eRa pic.twitter.com/foCdv0oHZW

Zdroj: Patria.cz

Tagy

Související články

Mohlo by tě zajímat
Close
Back to top button
Close
Close