Akcie

Akcie středoevropských bank: Patria kvůli nejistotě mění doporučení

Vzhledem k vysoké nejistotě, která doprovází šíření koronaviru, jsme se rozhodli změnit naše doporučení na akcie středoevropských bank.

Změna se týká akcií Moneta Money Bank (dříve KOUPIT, cílová cena 86 Kč), (dříve AKUMULOVAT, cílová cena 990 Kč), Group Bank (dříve KOUPIT, cílová cena 36 EUR) a Bank (dříve AKUMULOVAT, cílová cena 15 500 forintů). Doporučení nyní měníme na „V REVIZI“.

Důvodem tohoto kroku je fakt, že fundament bank tuto chvíli považujeme za naprosto nečitelný, a to včetně nejdůležitějších hybných sil výkazu zisku a ztráty:

  • Objemy nových půjček utrpí výrazný propad nejen v březnu (česká data zatím nejsou k dispozici), ale i dále po zbytek roku vlivem přicházející recese.
  • Dopad na Čistý úrokový výnos se bude v jednotlivých zemích lišit: zatímco Česká republika povoluje pouze jednotlivé žádosti o odklad úrokových splátek (byť bez dalšího přezkumu), Polsko nebo Maďarsko stanoví plošné moratorium. Podle čerstvého průzkumu společnosti IPSOS pro zvažuje odklad splátek až třetina dlužníků. ČÚV utrpí i vlivem poklesu tržních úrokových sazeb na krátkém i dlouhém konci výnosové křivky. Kde se však sazby po odeznění virové epidemie ustálí, je v tuto chvíli zcela nepredikovatelné.
  • Dopad na rizikové náklady bude záviset jak na délce karantény (a jejím případném opakování v budoucnu), tak na metodice tvorby opravných položek na nesplácené úvěry v odkladu a její následné aplikaci Českou národní bankou. Posledně jmenovaný faktor by naopak bankám měl pomoci, protože ty by nebyly nucené považovat půjčky v moratoriu za nesplácené. Detaily jsou však v tuto chvíli nejasné.

Trh oceňuje banky střední a východní Evropy na forwardovém mediánovém P/E 5-6 (FY20-22) a forwardovém mediánovém P/B (poměr ceny k účetní hodnotě akcie) 0,6 (FY20-22), což implikuje buď obrovské ztráty v účetní hodnotě vlastního kapitálu bank, nebo de facto scénář „europeizace“, kdy by CEE banky (v poslední dekádě velmi ziskové) z dlouhodobého hlediska nedokázaly vydělat akcionářům nadvýnos za své náklady na kapitál (ROE nad COE).

Všichni regulátoři střední a východní Evropy nyní omezili výplaty dividend bank za uplynulý rok: poté, co Česká národní banka doporučila bankám, aby zadržely svou distribuci hotovosti, vystoupili s podobným krokem také polští, maďarští a rakouští regulátoři. Omezení budou respektována, ačkoli kapitalizace některých bank je více než přiměřená (KOMB). Letos tedy středoevropské banky nevyplatí žádné dividendy.

K opětovnému stanovení cílových cen přistoupíme, jakmile budeme znovu schopni s dostatečnou přesností určit fundament bank.

Zdroj: Patria.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close