AkcieDluhopisy

Analytik: Tak jako teď byl trh přeprodaný jenom párkrát v historii

Trhy jsou „hodně přeprodané“ a probíhá na nich dost nucených likvidací pozic, domnívá se analytik společnosti Fidelity Jurrien Timmer. A podle investiční banky je možné očekávat ještě větší volatilitu, než si trhy najdou dno.

„Nacházíme se úrovni krachů burzy z roku 2008, roku 1987, či dokonce let 1929 a 1930,“ podotýká Trimmer, který ve Fidelity Investments šéfuje sekci globální makro. V roce 2008 se rozhořela finanční krize, v roce 1987 nastalo černé pondělí na burze a v roce 1929 nastala Velkáhospodářská krize. „Doby, kdy jsme byli takto přeprodaní, můžete spočítat na prstech jedné ruky.“

Řada velkých investorů v honbě za hotovými penězi prodává všechny třídy aktiv. Ušetřeny nejsou ani tradiční bezpečné přístavy jako zlato.

Hlavní americký akciový index Dow Jones Industrial Average spadl tento týden do čtvrtečního závěru zatím o 13,36 %, což je největší týdenní procentuální propad od finanční krize. Pod historickými maximy z tohoto února je zatím o 32 %. Širší index S&P 500 za nimi zaostává o 29 %.

Výnosy státních dluhopisů během tohoto týdne popadaly na rekordní minima, protože se vynořily obavy z globální recese a zprávy o problémech s likviditou.

„Evidentně tu dochází k velkému množství nuceného prodeje,“ domnívá se Timmer. Obchodníci musejí dostat zpátky hotové peníze, aby uhradili přeexponované pozice na kupní straně, které jim vytvářejí ztráty.

Morgan Stanley ve čtvrtečním komentáři upozornila na extrémní volatilitu, a to podle všech historických měřítek. „S&P 500 na příklad zažil sedm dní v kuse, kdy byly denní pohyby větší než 4 %, což porazilo dokonce i rekord z roku 1929,“ sdělila investiční banka podle CNBC.

Podle ní bude kolísavost vrcholit, než si trhy najdou dno.

„Podle našeho názoru se kolísavost musí ustálit, než se širší trh dokáže zahojit. Má to svůj precedens: v letech 2008, 2011, 2015 a 2018 akciová volatilita vrcholila dlouho před tím, než se trh dostal na finální dno,“ napsala také . „Trhy si po určitém šoku nejdříve zvyknou na úroveň nejistoty (volatility), a potom na cenovou hladinu.“

Zdroj:CNBC

Zdroj: Patria.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close