Akcie

Banka UBS si zvolila nového šéfa – outsidera Hamerse

UBS Group si vybrala za svého nového generálního ředitele Ralpha Hamerse z ING Groep. Zvolila tak outsidera prosazujícího digitálního bankovnictví, který byl v Nizozemsku očerňován kvůli praní špinavých peněz. Akcie UBS i ING rostou.

Výběr Hamerse (53), který nahradí současného ředitele Sergia Ermottiho, překvapil analytiky i investory. Se správou majetku a s investičním bankovnictvím (hlavní činností UBS) má jen omezené zkušenosti. Ermotti naproti tomu patří mezi nejdéle sloužící bankovní ředitele v Evropě. Ve funkci je od roku 2011, předtím pracoval v italské UniCredit.

Hamers je tím správným ředitelem, který provede firmu změnami v bankovním průmyslu, a ostřílený a uznávaný bankéř s prokázanou odborností v oblasti digitální transformace, uvedl v prohlášení předseda představenstva UBS Axel Weber.

Hamers je po téměř třicetileté kariéře u ING prošel řadou pozic, včetně šéfa nizozemské a belgické divize a divize globálních komerčních úvěrů. Generálním ředitelem byl od roku 2013, kdy protlačoval digitální bankovnictví ve snaze získat nové zákazníky a zároveň snížit náklady.

Kvůli nedávným problémům se doma stal terčem kritiky. Po skandálu týkajícího se ruského praní špinavých peníze se ING v roce 2018 dohodla na zaplacení pokuty asi 900 milionů dolarů. Následně hlavní finanční ředitel rezignoval a nizozemská centrální banka uvedla, že ING potřebuje „dlouhodobý a intenzivní proces“ zlepšování, aby mohla plnit svou roli strážce národního finančního systému. Minulý rok jí italská centrální banka nařídila, aby v této zemi zastavila přijímání nových zákazníků poté, co zjistila nedostatky při kontrolách praní špinavých peněz.

UBS se připojuje k evropským finančním společnostem, které předávají otěže další generaci. a také hledají nové šéfy. Group vyměnila svého generálního ředitele minulý týden. Investoři obou bank reagovali pozitivně. UBS roste v Curychu přes o 2 %, zatímco ING roste o 0,7 %.

Nová krev

Ermottiho poslední (devátý) rok ve vedení UBS zkazily obrovské právní pokuty, otázky týkající se plánování nástupnictví a prohlubující se propad cen akcií. Ermotti reagoval na finanční krizi tak, že se z velké části zbavil divize dluhopisů a více se zaměřil na správu peněz pro bohaté. Tuto strategii napodobili i konkurenti této banky, zejména . Posledních několik let bylo Ermottiho vedení poznamenáno pokutou ve výši 5 miliard dolarů za daňové úniky ve Francii a odchodem dvou potenciálních budoucích lídrů této evropské banky.

Akcie UBS od jeho jmenování v polovině listopadu 2011 nabraly 20 %, v posledních dvou letech ale odepsaly 27 %. Naproti tomu během tohoto téměř devítiletého období kleslo o 33 %.

UBS vzhledem k záporným úrokovým sazbám a tlumené aktivitě klientů, stejně jako mnozí z jejích evropských vrstevníků, přenastavila své ambice. Na tomto pozadí snížil Ermotti již podruhé za poslední dva roky finanční cíle této banky.

V říjnu přetáhla UBS ředitele správy aktiv z Iqbala Khana, který byl potenciálním uchazečem i na hlavní roli. Nicméně poté, co se zjistilo, že šéf Thiam jej po jeho odchodu ke konkurenci nechal sledovat, jeho postavení ve vedení UBS údajně oslabilo.

U ING se Hamers pokoušel tlumit dopady záporných úrokových sazeb nabíráním milionů nových zákazníků a přechodem na digitální platformy. Pro banku, která má dvě třetiny svých výnosů z retailového bankovnictví, jsou záporné sazby zvlášť škodlivé. Z nizozemské banky odejde koncem června.

Hamers poté, co nizozemskou banku zasáhla jedna z největších pokut, ztratil nárok na svůj roční bonus za rok 2018. ING mu podle oficiálních údajů vyplatila na platu a relativně malé variabilní odměně v posledních letech ročně zhruba 2,16 milionu USD. Pro srovnání Ermotti obdržel zhruba 9 milionů dolarů v roce 2012, což byl jeho první celý rok v čele banky, a zhruba 14 milionů dolarů za rok 2018.

Hamers byl častým cílem nizozemských politiků, novinářů, sloupkařů a finančních aktivistů – jeden z nich se snažil jej uvěznit za jeho údajnou roli v případu praní peněz. Toto obvinění ING odmítla. Hamers dokázal zvýšit příjmy i v takto bouřlivé době. Zatímco jeho předchůdce Jana Hommena chválili za očištění rozvahy po krizi a za záchranu vlády, Hamers se zaměřil na růst. Za své funkční období nabral miliony retailových klientů mimo Nizozemsko tím, že rozšiřoval digitální služby v Itálii, Francii a Německu. Zisk na akcii loni vzrostl na 1,4 eura z 0,85 eur v roce 2013 a akcie ING od Hamerova zvolení v říjnu 2013 vzrostly o 23 %, a to i po poklesu o 30 % v posledních dvou letech.

Zdroj: Bloomberg, ČTK; Foto: Flickr

Zdroj: Patria.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close