Akcie

ČEZ navrhuje výplatu hrubé dividendy 34 korun na akcii

Aktualizováno

Představenstvo tuzemské energetiky na svém dnešním zasedání schválilo návrh na výplatu hrubé dividendy ze zisku roku 2019 ve výši 34 korun na jednu akcii. To odpovídá celkové hodnotě 18,3 mld. Kč (vypočteno z celkového počtu vydaných akcií) a představuje 97 % konsolidovaného čistého zisku očištěného o mimořádné vlivy.

Z předloňského zisku vyplatil loni ČEZ akcionářům dividendu 24 korun za akcii před zdaněním, nejnižší dividendu za 12 let. Předloni byla dividenda 33 korun za akcii. Loni bylo mezi všechny akcionáře rozděleno 12,9 miliardy korun z předloňského očištěného zisku ČEZ, stát jako majoritní akcionář získal zhruba devět miliard korun.

ČEZ aktuální celoroční čísla hospodaření reportovat 17. března. Energetická skupina loni zvýšila čistý zisk o 38 % na 14,5 mld. Kč a provozní zisk jí stoupl o 21 % na 60,2 mld. Kč. Nárůst způsobily zejména vyšší realizační ceny elektřiny vyrobené v ČR díky víceletému předprodeji na velkoobchodních trzích v Německu. Dalším příznivým faktorem byl vyšší zisk z obchodování s komoditami. Obchodní výsledek tradingu loni dosáhl téměř 5 mld. Kč, uvedl v dnešní tiskové zprávě šéf polostátního gigantu Daniel Beneš. Výsledek tradingu tak více než vykompenzoval překvapivé rozhodnutí odvolacího soudu v letitém sporu se Správou železnic o 1,3 miliardy Kč, které ČEZ loni musel uhradit. Akcie společnosti zahajují obchodování na pražské burze růstem, před 09:30 přidávají zhruba 3 %.

„Hospodářské výsledky za rok 2019 naplnily naše očekávání obratu trendu předchozích let a výrazně meziročně vzrostl,“ uvedl k výsledkům CEO Beneš, který pro letošní rok předpokládá další růst čistého i provozního zisku. “Navzdory výraznému poklesu velkoobchodních cen na burzách v posledním čtvrtletí předpokládáme v roce 2020 další růst zisku. Čistý zisk očekáváme na úrovni 21 až 23 miliardy korun a provozní zisk před odpisy (EBITDA) v rozmezí 63–65 miliard korun. Těžíme tak ze strategie předprodejů elektřiny na 3 roky dopředu a daří se nám vnitřními opatřeními tlumit vliv inflace na stálé náklady“.

V dubnu analytici Patria Finance vydali novou analýzu pro titul ČEZ – text spolu s cílovou cenou a doporučením je k dispozici zde.

Zdroj: Patria.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close