Akcie

Dalio: Držet státní dluhopisy je teď šílenost

Zakladatel největšího hedgeového fondu na světě Ray Dalio říká, že investoři by museli být “šílení”, aby teď drželi vládní dluhopisy. Důvod? Tištění peněz, kterým Fed a další centrální banky chtějí přispět k záchraně globální ekonomiky.

“Toto období, podobně jako roky 1930-1945, je obdobím, kdy by podle mě bylo šílené, abyste drželi dluhopisy,” uvedl Dalio ve středu pro Bloomberg. “Jestliže držíte dluhopis, který nedává úrokovou sazbu, nebo má zápornou úrokovou sazbu, a pokud (centrální banky) produkují hodně peněz a vy je obdržíte, proč byste takový dluhopis drželi?,“ prohlásil investor v pořadu Invest Talks.

Dluh je pro Dalia jednoduše slib, že dostanete peníze, a také mu je jasné, že Fed jich bude tisknout hodně. Jejich hodnota tak bude menší, než bývala.

Dluhopisy jako investici Dalio možná moc nemusí. I tak se ale podle Bloombergu domnívá, že centrální bankéři musejí použít každý kousek monetárního střeliva, které dokážou nahromadit, aby v ekonomice dorovnali propad v příjmu a ve výdajích v důsledku koronavirové pandemie. V názorech na to, jak dlouhá a hluboká recese bude, se ekonomové stále liší. Dalio ale uvažuje jinak: Zalepit” podle něj bude třeba “díru” zvící až 20 bilionů USD. Zlato a některé akcie a firemními dluhopisy firem se silnou rozvahou jsou podle něj aktivy, která v současném prostředí porostou.

Společnost Bridgewater Associates, která spravuje největší hedgeové fond na světě, založil nynější miliardář a filantrop Dalio v 70. letech minulého století. Jeho vlajkový hedgeový fond Pure Alpha II skončil první čtvrtletí níže o zhruba 20 %. Tržní výprodej, který následkem rychle se šířícího koronaviru začal na konci února, zachytil jeho firmu „v nejhorší možnou chvíli“, kdy se manažeři portfolií v Bridgewater se chystali využít doposavad silného trhu ve svůj prospěch.

Nákupy dluhopisů uskutečňované americkým Fedem v tomto roce pravděpodobně přispějí k propadu výnosů amerických státních dluhopisů. Desetileté výnosy ve středu spadly o 10 bazických bodů na 0,64 %. Jejich vývoj od začátku roku je patrný v grafu z webu MarketWatch níže.

Zdroje: Bloomberg, MarketWatch, Forbes

Zdroj: Patria.cz

Tagy

Související články

Mohlo by tě zajímat
Close
Back to top button
Close
Close