Akcie

ECB je připravena přijmout opatření kvůli koronaviru, MMF nabízí pomoc

Pokud to bude potřeba, je Evropská centrální banka (ECB) připravena přijmout „přiměřená a cílená opatření“, aby podpořila hospodářství postižené šířením nového typu koronaviru. V prohlášení to včera uvedla prezidentka ECB Christine Lagardeová, informovala agentura AP.

Situace kolem nového typu koronaviru se podle Lagardeové „rychle vyvíjí“ a představuje riziko pro hospodářský výhled a fungování finančních trhů. Evropská centrální banka podle ní bude vývoj podrobně sledovat a jednat, jak bude nutné vzhledem k rizikům.

Šéfka ECB se vyjádřila krátce poté, co si akcie ve Spojených státech připsaly zisky kolem pěti procent. Minulý týden přitom zažily největší týdenní propad od globální finanční krize v roce 2008. Investoři využili poklesu cen z minulého týdne k výhodným nákupům poté, co světové centrální banky vyjádřily připravenost přijmout opatření na omezení ekonomických dopadů nového koronaviru.

Lagardeová prohlášení vydala den před plánovaným jednáním ministrů financí skupiny nejbohatších ekonomik světa G7, kteří by měli po telefonu hovořit o opatřeních ke zmírnění dopadu epidemie koronaviru na ekonomický růst.

MMF a Světová banka nabízejí pomoc

Mezinárodní měnový fond (MMF) a Světová banka (SB) mezitím včera uvedly, že nabízejí členským státům pomoc v boji s novým koronavirem a jeho hospodářskými následky. Jsou připraveny zřídit i pohotovostní fond a nabídnout krátkodobé finanční balíčky, především chudším zemím. 

Uvolněné peníze bude možné utratit různým způsobem, například jimi posílit zdravotnické systémy chudých zemí, kde jsou lidé vystaveni vyššímu riziku. „Mezinárodní spolupráce je při řešení zdravotních a ekonomických dopadů koronaviru zásadní,“ stojí v prohlášení šéfů obou institucí, z nějž citují světové tiskové agentury.

Novým typem koronaviru z Číny se po celém světě nakazilo už přes 89.000 lidí a více než 3000 osob včetně několika desítek občanů Evropské unie nákazu nepřežilo. Nejrychlejší nárůst počtu pacientů aktuálně hlásí Jižní Korea, z evropských zemí je na tom nadále nejhůře Itálie, kde už kvůli koronaviru zahynulo přes 50 osob.

Novému typu koronaviru v Íránu podle místních úřadů podlehlo již 66 lidí z 1501, u nichž se nemoc COVID-19 potvrdila. Koronavirus si v Íránu dosud vyžádal nejvíce mrtvých po Číně, odkud se nemoc začala šířit. Americký prezident Donald Trump v neděli řekl, že USA jsou připraveny pomoci Íránu zvládnout situaci kolem koronaviru. „Musejí o to jenom požádat,“ uvedl.

Zdroj: Patria.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close