Akcie

Erste Group kvůli malé předvídatelnosti pozastavuje výhled na celý rok

Aktualizováno

Group Bank pozastavuje svoji finanční prognózu pro fiskální rok 2020, uveřejněnou loni v listopadu a potvrzenou letos v únoru. Bankovní společnost, která mimo jiné vlastní Českou spořitelnu, to uvedla ve včerejším regulatorním sdělení. Důvodem je nedostatek předvídatelnosti v souvislosti s důsledky pandemie koronaviru. Akcie rakouské společnosti obchodované na vídeňské a pražské burze, klesají v úvodu dne v Praze o 1,5 %, index PX byl ve stejný čas zhruba 0,8 % v plusu.

Odstávky související s koronavirem vedly podstatnému zhoršení hospodářského výhledu, a to i navzdory tlumícím krokům v politice, měnové politice a ze strany regulátorů, uvedla banka.

„Zastavení ekonomické aktivity pravděpodobně negativně ovlivní vyhlídky v byznysu obecně,“ stojí také v prohlášení. Zvýší se zřejmě náklady na riziko, naopak kvalita aktiv se zhorší. Moratorium na splátky úvěrů může mít negativní účinky také.

Vedení banky hodlá svoji finanční prognózu aktualizovat, jakmile bude možné lépe určit ekonomické dopady odstávek a odkladu splátek úvěrů, říká banka. Aktualizaci své podnikatelské činnosti bankovní skupina zveřejní společně s hospodářskými výsledky za letošní první čtvrtletí 30. dubna, stojí také ve sdělení.

Podle středečních spekulací rakouského listu Der Standard pracuje rakouské ministerstvo financí na návrhu zákona, který by zavedl 3měsíční moratorium na spotřebitelské úvěry v objemu až 170 miliard EUR. V předešlém modelu se uvažovalo o tom, že bankovní sektor by se na odkladu domlouval na dobrovolné bázi s klienty, nyní by tedy preferovanou formou mohlo být závazné zákonné řešení. Není ještě rozhodnuto, zda by model mohly využívat i malé firmy, napsala agentura Bloomberg.

Česká vláda včera večer schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték. Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na klientech. Lidé a firmy musí o odklad splátek požádat a prohlásit, že to je kvůli pandemii. Banky to zkoumat nebudou. Přerušeno bude splácení úroků i jistiny. Pouze u úvěrů firem bude pozastaveno splácení jen jistiny, úroky budou firmy platit dál. Za přerušení si banky nebudou účtovat poplatky.

Zdroje: Erste, Patria.cz, Bloomberg, ČTK

Zdroj: Patria.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close