Akcie

Erste zvýšila roční provozní zisk, navrhuje vyšší dividendu

Aktualizováno

Rakouská bankovní skupina Erste Group, která vlastní Českou spořitelnu, loni zvýšila provozní zisk o 8,7 procenta na 2,97 miliardy eur (75,4 miliardy Kč). Generální ředitel Bernhard Spalt v dnešní tiskové zprávě uvedl, že banka těžila zejména z dynamického vývoje na středoevropském trhu – její provozní příjmy rostly dvakrát rychleji než náklady. Navrhuje proto zvýšit dividendu o sedm procent na 1,5 eura na akcii. Akcie banky na pražské burze upřestřed výprodejů zahajují poklesem o 2,6 %.

„Působíme v ekonomicky nejdynamičtějším evropském regionu. Země střední a východní Evropy vykazují více než dvakrát vyšší tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP), než je průměr eurozóny. Zásadní je, že ten růst táhne zejména domácí poptávka, a to díky nízké míře nezaměstnanosti a růstu reálných mezd,“ dodal Spalt.

Bance se podařilo dosáhnout sedmiprocentního růstu jak u vkladů, tak u půjček. Těžila ale také z růstu čistých úrokových výnosů, nejvíce v České republice, ale i v Rumunsku a v Maďarsku.

Čistý zisk ale bance loni klesl o 18 procent na 1,47 miliardy eur. Na vině byly jednorázové položky.

Česká spořitelna loni zvýšila čistý zisk o 15,5 procenta na 17,7 miliardy korun. Provozní zisk pak vzrostl o 8,6 procenta na 22,5 miliardy korun.

Meziroční i mezičtvrtletní vývoj byl tak charakterizován kvalitou aktiv a relativně vlídným prostředím pro rizikové náklady. Rizikové náklady ve Q419 byly vyvolané aktualizací odhadů výhledových parametrů a vylepšeného pokrytí stávajících nesplácených úvěrů. Objem nesplácených úvěrů (NPL) ve 4Q 19 klesl na 4,1 mld. EUR, což mělo za následek nejnižší poměr NPL od zveřejnění v roce 1997.

Zhoršení meziročně i mezičtvrtletně banka viděla především v důsledku slovenského goodwill (souvisejícího s bankovní daní) ve výši 165 milionů EUR a vyšší daňové povinnosti (Q4 18 těží z významných jednorázových daňových účinků).

ve výhledu na rok 2020 sází na pozitivní vývoj ekonomiky ve 2020 (reálný růst HDP) by měl být reflektován v růstu o 2 – 4 % v jádrovém CEE regionu. Odhaduje, že provozní příjem i výdaje by měly růst, čisté poplatky také, čistý úrokový výnos by také měl dále růst. Za cíl si dává dosáhnout ROTE nad 10 %.

Zdroj: Reuters, , ČTK

Zdroj: Patria.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close