Akcie

Evropské burzy před otevřením ztrácejí optimismus

Velké západoevropské akciové trhy možná dnes otevřou v plusu, i když optimismu vyprchává a globální ceny ropy jsou nejníže za posledních 17 let. Na světě je tedy spousta ropy, kterou nikdo nechce, protože karanténní opatření bortí poptávku po této surovině, jenomže těžaři ji nepřestávají těžit.

Futures na hlavní evropské akciové indexy před otevřením nabíraly na nervozitě. Futures na německý DAX přidávaly 0,2 %, futures na francouzské akcie 0,2 %, redukovaly ale i tak průběžné zisky. Aerolinky easyJet oznámily, že uzemňují celou svou flotilu; datum obnovení komerčních letů známo není.

Moneta Money Bank v pátek oznámila revizi střednědobého výhledu a sdělila, že přehodnotí své investiční plány a provozní výdaje pro rok 2020 tak, aby částečně zmírnila dopad situace.

ČNB minulý týden ve čtvrtek nečekaně výrazně srazila úrokové sazby. Guvernér Jiří Rusnok nejnověji uvedl, že ČNB nepozoruje potřebu aktuálně bránit českou korunu. Banky podle něj dokážou absorbovat ztráty spojené se zmrazením úvěrů.

Čínská centrální banka uvolnila svou krátkodobou úrokovou sazbu a poskytla injekci finančnímu systému. Sedmidenní reverzní repo sazba není tak významná jako střednědobá facilita, pomůže ale zvýšit likviditu na mezibankovním trhu.

Prezident USA Trump náhle opustil své předešlé přání dostat domácí ekonomiku do Velikonoc zpátky do normálu a uvedl, že podle vědeckých propočtů počet úmrtí v souvislosti s koronavirem ve Spojených státech pravděpodobně dosáhne vrcholu za dva týdny. Infekce koronavirem už se v USA podle televize CNN potvrdila u více než 137.000 lidí, což je výrazně více než v kterékoli jiné zemi světa, na 2400 pozitivně testovaných pacientů už umřelo.

Denní souhrn závěrečných cen z pražské burzy

ze dne 27.03.2020

Největší vzestupy

Největší pády

Zdroj: Patria.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close