Akcie

Exxon Mobil plánuje kvůli koronaviru a levné ropě snížit výdaje

Americký ropný gigant Mobil plánuje kvůli prudkému propadu cen ropy a kvůli epidemii onemocnění způsobeného novým koronavirem výrazně snížit výdaje. Firma přitom letos chtěla investovat do projektů až 33 miliard USD (přes 809 miliard Kč), informovala dnes agentura Reuters. Propad cen ropy a související potíže poslal akcie Exxonu na nejnižší hodnotu za 17 let.

Oznámení firmy znamená zásadní obrat v jejím dosavadním postoji. Ještě před dvěma týdny totiž největší americký producent ropy slíbil, že výdaje zachová, protože věří, že v dlouhodobém výhledu poptávka po ropě dál poroste.

Jiné velké ropné firmy kvůli poklesu poptávky a nově i kvůli prudkému růstu těžby v Saúdské Arábii a Rusku náklady snížily. Američtí těžaři z břidlic představili plány, které počítají se snížením výdajů o 25 až 30 procent, aby se vyrovnali s letošním propadem cen ropy a poptávky.

Cena americké lehké ropy WTI v pondělí klesla pod 29 dolarů za barel, i když ještě na začátku roku činila 61 dolarů za barel. Propad cen suroviny snížil počet nových těžařských zařízení a přiměl producenty, aby požadovali po dodavatelích snížení cen.

„Vyhodnocujeme všechny vhodné kroky, které by v nejbližší době výrazně snížily naše kapitálové a provozní výdaje,“ uvedl v prohlášení generální ředitel Darren Woods. Nezmínil se však, zda rozhodnutí ovlivní i výplatu dividend, na které loni vynaložil 14,65 miliardy USD (360 miliard Kč). V roce 2017, prvním roce pod vedením Woodse, firma investovala 23 miliard USD.

Analytik Matt Murphy ze společnosti Tudor, Pickerin, Holt & Co se domnívá, že by letos mohl snížit výdaje o deset až 12 procent. Kapitálové výdaje by se podle něj mohly pohybovat mezi 28 miliardami a 29 miliardami USD. Snížení dividendy však považuje za velmi málo pravděpodobné.

Exxon také požádal některé zaměstnance, aby pracovali z domova, a snížili tak riziko šíření koronaviru v kancelářích a rafineriích firmy.

Největší veřejně obchodovaná ropná společnost Saudi Aramco minulý týden oznámila, že plánuje snížit výdaje o 2,8 miliardy zhruba na 7,8 miliardy USD. Blíže neupřesněné snížení výdajů slíbily také těžební společnosti a .

Zdroj: Patria.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close