Akcie

Faktograf: Za netečností k epidemii hledejme peníze

Přes dva tisíce mrtvých, desetitisíce nakažených, karantény a masivní opatření v Číně, zavřené továrny a … akcie na nových historických maximech.

Už s tím, jak nákaza koronavirem pomalu přerůstala v epidemii a začínalo být jasné, že půjde o vážný problém, se cynický tržní přístup od toho lidského vzdaloval. Pohled zpět na předchozí epidemie totiž jasně ukazoval, že by na akciových trzích mělo jít o přechodnou záležitost, která bude spíše příležitostí k nákupu než nějakou tragédií.

Podle toho to také vypadalo – na západních trzích jsme viděli spíše jen lehké zaváhání než seriózní korekci, načež následoval návrat na a nad předchozí maxima. Stačilo, aby se ustálilo tempo expanze nákazy. Sčítáním škod, které je stále teprve na začátku, se už investoři nenechají vyvést z míry.

Za reakcí kromě historické zkušenosti vidíme ještě jeden faktor – příliv peněz z centrálních bank. Jakkoli Fed odmítá označení QE, jeho bilance se od loňského obratu začala znovu prudce nafukovat a honba za výnosem tím pádem zintenzivněla. Nebýt v rostoucím trhu znamená výkonnostně zaostávat, proto tak rychlé nástupy kupců při jen trochu příznivějších cenách.

Odhady vlivu viru a protiopatření na čínskou ekonomiku stejně jako míra druhotných efektů především na evropské ekonomiky zatím zůstávají hodně na vodě. Přehlíživé trhy však mohou být velmi snadno negativně překvapeny. Do období březen-duben časově spadají důležitá data z Číny, která přinesou informace z ledna plus února (průmysl, zahraniční obchod, maloobchod), respektive za celý první kvartál (HDP).

Ve stejné době bude Fed přehodnocovat svou politiku. Jeho zástupci už vyslali signál, že v případě dostatečných rezerv v bankovním sektoru může centrální banka nárůst bilance přibrzdit. To by bylo nemilé, jenže na druhou stranu – pokud tu je nové čínské riziko a inflace Fed nepálí, proč by spěchal? I s tím investoři už nyní počítají, takže ani špatné zprávy z Číny jejich optimismus zřejmě nezlomí. Spíše tedy i nejbližší „virová“ korekce bude rychle využita k nákupům.

Další informace v přiloženém reportu ZDE.

Zdroj: Patria.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close