Akcie

Fed uvolní 2,3 bilionu dolarů na podporu podniků a samosprávy

Americká centrální banka (Fed) uvolní dalších 2,3 bilionu dolarů (56,6 bilionu Kč) na podporu ekonomiky, na kterou nyní tvrdě doléhají dopady pandemie způsobené koronavirem. Peníze jsou určeny na úvěry malým a středním podnikům a místní samosprávě, oznámil Fed v dnešní tiskové zprávě. Americké akcie vlivem oznámení Fedu po zahájení obchodování posílily.

Fed se chystá společnostem, které zaměstnávají do 10.000 lidí, poskytovat prostřednictvím bank čtyřleté půjčky. Kromě toho bude kupovat dluhopisy vydané jednotlivými americkými státy, hustě obydlenými okresy a městy.

„Hlavní prioritou naší země musí být řešení krize veřejného zdraví – starat se o nemocné a zamezit dalšímu šíření viru. Úlohou Fedu je poskytovat v období omezené ekonomické aktivity maximální podporu a stabilitu. Naše dnešní kroky pomohou zajistit, že zotavení nakonec bude co nejsilnější,“ uvedl v prohlášení šéf Fedu Jerome Powell. Mnoho z programů však bude otevřeno pouze do září.

Místní samosprávě má z balíčku přijít až 500 miliard dolarů. Krátkodobé dluhopisy bude Fed kupovat od jednotlivých amerických států, federálního distriktu (District of Columbia), okresů s více než dvěma miliony obyvatel a od měst, kde žije přes milion lidí.

Na úvěry malým a středním podnikům americká centrální banka vyčlenila 600 miliard dolarů. Půjčit si budou moci minimálně jeden milion dolarů. „Fed se dnes zapsala do dějin tím, že sejf otevřela malým a středním podnikům, které jsou jádrem americké ekonomiky,“ konstatoval hlavní ekonom konzultační společnosti RSM Joe Brusuelas.

Krok americké centrální banky byl jen poslední ilustrací toho, že Fed udělá cokoli, aby finanční trhy podpořil, napsal list Financial Times. „Slýchávali jsme od Fedu, že vytáhl šekovou knížku, a tohle je bianco šek,“ uvedl Randy Frederick ze společnosti Charles Schwab.

Finanční trhy na oznámení Fedu zareagovaly růstem. Dow Jonesův index měl krátce po zahájení obchodování k dobru asi 1,8 procenta a nacházel se v blízkosti 23.850 bodů. Dolar naopak mírně oslabil a jeho index, který vyjadřuje hodnotu amerického dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, byl na 99,85 bodu.

Zdroj: Patria.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close