Akcie

Futures klesají o více než 9 %, ropa odepisuje téměř třetinu z ceny

Trhy začínají nový týden chaosem. A první na ráně je ropa! Neschopnost zemí produkujících ropu se v pátek dohodnout na omezení produkce zahájila cenovou válku a poslala futures na ropu brent šipkou dolů o více než 30 % na zhruba 33 USD za barel (rok začala poblíž 65 USD). Jde o přímý zásah do ekonomiky Blízkého východu, načež investoři na akciových trzích regionu včera přiměřeně reagovali. Kuvajt po výprodejích pozastavil obchodování na svém největším a nejlikvidnějším trhu s akciemi. Ropný gigant Saudi Aramco poprvé klesl pod cenu IPO. Na řadu přicházejí evropské ropné tituly.

Dnešní otevření trhů bude s největší pravděpodobností velice ošklivé – podobá se prasknutí internetové bubliny v roce 2000 nebo finanční krizi v letech 2008-2009. Ani ne měsíc po rekordních maximech na S&P 500 uštědřuje akciový trh investorům lekci, jak rychle se může vše otočit do protisměru. Futures na akciové indexy v USA klesají o téměř 5 %, futuresna index Euro Stoxx 50 klesají o asi 9 % a Itálie je na pokraji medvědího trhu. V USA je nejdelší býčí trh v historii rovněž ohroženější než kdy dřív. Investoři se vrhají do státních dluhopisů.

Obavy kolem koronaviru se během víkendu zesílily a počet případů nákazy a úmrtí se zvyšuje. Itálie zavedla na ekonomicky silném severu země dalekosáhlá opatření až do 3. dubna, aby omezila dalšímu rozšíření, včetně téměř úplného zákazu cestování pro přibližně čtvrtinu italské populace. Milánská obchodní komunita se snažila Italy ujistit, že hospodářská aktivita bude i nadále pokračovat. V USA údajně asistenti prezidenta Donalda Trumpa připravují opatření k oslabení ekonomického dopadu a zpomalení šíření, včetně dočasného rozšíření placené pracovní neschopnosti a možné pomoci společnostem, které čelí problémům.

Pokud můžete odtrhnout oči od chaosu na akciích, podívejte se na trhy podnikových dluhopisů. Není to moc povzbudivý obrázek. V pátek utrpěli svůj nejhorší den za desetiletí kvůli obavám, že nákaza dopadne i na firemní příjmy, čímž firmy nebudou schopny splácet svůj dluh. Narušení dodavatelského řetězce a šok z poptávky by již mohlo podnikům způsobovat problémy s peněžními toky, napsal v komentáři stratég Chase & Co. Nikolaos Panigirtzoglou. Tvůrci politik Evropské centrální banky tento týden zasednou a mohli by oznámit, že sníží svou referenční úrokovou sazbu, aby upokojili investory, přesto se prezidentka Christine Lagarde může obávat, zda není příliš brzy na to, aby vystřílela jednu z mála posledních politik, které jí zbývají. ECB může také zvážit možnosti, jako jsou pobídky pro banky.

Představenstvo O2 schválilo návrhy, které budou ještě podléhat hlasování na valné hromadě 16. dubna 2020 a jsou v souladu s očekáváními. Jde o návrh na výplatu dividendy za rok 2019 v celkové výši 5 274 mil. Kč, což představuje 17 Kč před zdaněním na každou akcii a rozdělení části emisního ážia v rozsahu až 1 241 mil. Kč, což znamená, že na každou akcii ve jmenovité hodnotě 10 Kč bude připadat částka 4 Kč před zdaněním. Dále návrh na snížení základního kapitálu zrušením vlastních akcií. (Představenstvo navrhuje zrušení 9 337 910 vlastních akcií.) A nakonec návrh možnosti pokračovat ve zpětném odkupu akcií po skončení platnosti rozhodnutí valné hromady ze dne 8. prosince 2015. Představenstvo navrhuje, aby byla možnost odkupu prodloužena i po 8. prosinci 2020, a to po dobu maximálně 5 let, do maximální výše 30 088 214 akcií nebo do objemu 5,5 mld. Kč.

Futures na evropské indexy aktuálně: Euro Stoxx -9,3 %, DAX -8,9 % a FTSE 100 -9,4 %.

Závěrečné hodnoty hlavních středoevropských burzovních indexů ze dne 06.03.2020

Česká republika  


Největší pády

Zdroj: Patria.cz

Tagy

Související články

Mohlo by tě zajímat
Close
Back to top button
Close
Close