AkcieKomodity

Goldman Sachs: Trh s ropou čekají velmi bolestivé měsíce, válka Rusů a Saudú je o dlouhodobé postavení

Ropa padla na nejnižší úrovně za poslední čtyři roky. Stalo se tak poté, co krach jednání OPEC a jeho spojenců, navazující na tlak v souvislosti šířícího se koronaviru, vedl k otevřenému konfliktu mezi Saúdskou Arábií a Ruskem. Podle komoditních stratégů banky je toto celé pouze začátkem. Na trhu s ropou se rozhořela válka o nové nastavení sil na dlouhé období do budoucna a ceny uvidíme až kolem 20 dolarů za barel, vzkazují.

Toto pondělí nabídlo návazně na krach jednání ropného kartelu OPEC a spojenců denní propad ropy Brent i americké lehké ropy WTI až o 24 procent. To je denní vývoj nejhorší za téměř tři dekády. V důsledku krachu vyjednávání Saúdská Arábie opustila dohodnuté produkční cíle pro druhé letošní čtvrtletí. Zatímco doposud předpovídala pro letošek průměrnou cenu ropy WTI na 42,50 USD/barel a ropy Brent na 47 dolarech za barel, nově odhaduje dramaticky nižších 29 USD/barel, respektive 30 USD/barel.

Graf: Dlouhodobý vývoj ceny ropy Brent (USD/barel):

„Následujících šest měsíců bude velice bolestivých. Trh s ropou odhalí své reálné problémy, propad cen vyvolá tlak na konsolidaci, zejména u menších těžařů. To bude pro celé odvětví prospěšné. Takový vývoj očekáváme  u více jak desítky ropných firem,“ uvádí komoditní stratég Jeffrey Currie.  Příkladem potíží může být , která po pondělním propadu o více jak 50 procent ceny akcie srazila výhled pro kvartální dividendu na zhruba desetinu původní částky.

Graf: Dlouhodobý vývoj ceny ropy WTI (USD/barel):

  

Ropa až u 20 dolarů za barel?

Pod tlakem vystupňování produkce ze strany Saúdské Arábie u Ruska očekává Currie pád ceny ropy v průběhu následujících měsíců až ke 20 dolarům za barel. Šéf Saudi Aramco Amin Nasser v úterý prohlásil, že ropná firma bude dodávat na trh rekordních 12,3 milionů barelů ropy denně, to pro měsíc duben. Dnešní zpráva pak hovoří o dalším navýšení na 13 milionů barelů ropy denně. Dosavadní produkce před jejím zvýšením v návaznosti na závěr ropného jednání přitom dosahovala zhruba 9,7 milionu barelů ropy denně. Ruský ministr pro energetiku Alexander Novak kontroval, že ruské firmy dokáží navyšovat produkci o 300 tisíc barelů ropy denně.

„Bolestný vývoj na trhu s ropou, na jehož počátku nyní stojíme, vytvoří na horizontu dvou až tří let významně zdravější odvětví, než je tomu dnes,“ soudí Currie.

Připojená mapa ukazuje, nakolik různí dodavatelé ropy dokáží být „v pohodě“ s jakou úrovní cen ropy. Byly to právě země jako Saúdská Arábie či Rusko, které dlouhodobě skrze omezení dodávek ropy na trh ten udržovali na vyšší ceně. S tím je teď na dlouho konec.

„Toto dosavadní ekvilibrium na trhu s ropou dávalo prostor krom jiného i americké břidličné těžbě ropy. Nynější jednání Saúdské Arábie a Ruska je racionální a povede k dlouhodobé rebalanci trhu,“ uzavírá hlavní analytik pro oblast energií Damien Courvalin. Pro nejbližší dvě čtvrtletí neočekává ropu nad 30 dolary za barel. Jak u Ruska tak Saúdské Arábie očekává negativní dopad do státního hospodaření v podobě schodků rozpočtu v letošním roce, už v roce 2021 ale ze situace dle mají obě země těžit. 

Na konsolidaci podle dojde také mezi americkými producenty. Pro Rusko – se stále spíše testovacími dodávkami americké komodity do Evropy – jde také o silnou kartu právě v podobě, kdo bude dlouhodobě dodávat komoditu do Evropy… 

Zdroj: Patria.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close