Akcie

HP klesl zisk, chce jednat s konkurenčním Xeroxem o fúzi

Americkému výrobci osobních počítačů klesl v období od listopadu do konce ledna zisk meziročně o 16 procent na 678 milionů dolarů (15,8 miliardy Kč), nižší byly i tržby. Firma to uvedla v pondělí po uzavření burz a dodala, že je připravena jednat o nabídce na převzetí od konkurenčního Xeroxu, kterou dosud odmítala jako příliš nízkou.

Tržby meziročně klesly o zhruba procento na 14,6 miliardy dolarů. Byly ale mírně vyšší, než odhadovali analytici.

Akcie přidaly v reakci na zprávu o možném jednání o spojení s Xeroxem po skončení obchodování pět procent. Akcie Xeroxu posílily o tři procenta.

HP zároveň oznámil, že zvýší program zpětného odkupu akcií. V příštích třech letech tak chce investorům vrátit až 16 miliard dolarů a zavázat si je tak pro případ pokusu o nepřátelské převzetí ze strany Xeroxu.

Xerox, který vyrábí především velké tiskárny a kopírky a většina jeho příjmů pochází z jejich pronájmu podnikům a z následné údržby, začátkem tohoto měsíce zvýšil nabídku na převzetí na zhruba 35 miliard dolarů. Původní nabídku v hodnotě 33,5 miliardy dolarů učiněnou loni v listopadu totiž , která patří mezi největší producenty počítačů na světě a prodává zejména menší tiskárny a potřeby pro jejich provoz, odmítla a označila ji za příliš nízkou.

„Chceme s nimi jednat,“ řekl ale nyní listu Financial Times (FT) šéf Enrique Lores. „Nejde o to, kdo koho kupuje, jde o vytváření hodnoty,“ dodal. FT nicméně podotýká, že oznámené navýšení plánu odkupu akcií na zhruba polovinu tržní hodnoty firmy má za úkol pokus Xeroxu o převzetí zablokovat. je mnohem menší firma než . Lores si proto podle FT obchod dovede představit za jiných podmínek, jako na příklad tak, že by naopak jeho koupila .

Obě firmy se nyní potýkají s negativními důsledky poklesu potřeby tištěných dokumentů a pracují na snižování nákladů. Fúze by mohla otevřít nové možnosti úspor. Podle dřívějších informací zdrojů Reuters se domnívá, že spojený podnik by mohl snížit roční náklady minimálně o dvě miliardy dolarů.

Zdroj: Patria.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close