Akcie

Investice jen na domácím trhu mohou představovat velké riziko, říkají finanční experti

Pokud jste na tom jako většina lidí, pak pravděpodobně velice silně investujete do jednoho trhu. A možná si to ani neuvědomujete. Přesto by to mohlo vašim financím ublížit. O jaký trh jde?

O váš domácí trh. Nejde jen o váš fyzický majetek nebo pronájem domu. Vaše práce, váš příjem, dokonce i váš důchod jsou vázány k zemi, ve které žijete a pracujete. Tím jste exponovaní na tržní rizika vztahující se k této zeměpisné oblasti.

Častý problém

„Pokud se nad tím zamyslíte, pak je v zásadě vše na našem domácím trhu,“ řekl ředitel singapurského digitálního wealth managementu Syfe. „Naše platy, naše pracovní místa, náš úspěch, růst jsou hluboce propojeny s růstem našeho domácího trhu,“ pokračoval Arora.

Během hospodářského boomu to může být výhodou. Pracovních míst je dostatek, mzdy rostou, ceny domů také a penzijní fondy dosahují lepších výsledků. Ale když přijde na řadu pokles, důsledky mohou být závažné a širokosáhlé.

Zdroj: Bloomberg, World Bank. Vlastní zpracování.

Tendence zaměřovat se na domácí trh není jen běžná, je nevyhnutelná. Tím, že se necháte zaměstnat nebo si koupíte dům v konkrétní zemi, se přirozeně vystavujete tomuto trhu.

Jde ale i o psychologické důvody. Pravděpodobněji budete investovat do něčeho, co znáte lépe, „jako například do bytu, na který se můžete podívat, nebo do odvětví, ve kterém pracujete a lépe mu rozumíte,“ vysvětluje Michele Ferrario ze StashAway.

O to důležitější je, si sázky zajistit a vystavovat se i jiným trhům. „Ve skutečnosti sázíte vše na jednu kartu a v dlouhodobém horizontu se to nikdy nevyplatí,“ řekl Ferrario.

Diverzifikace mimo domov

Institucionální investoři, kteří jsou zodpovědní např. za penzijní fondy, již dlouho prosazují světovou diverzifikaci. Vytvářejí portfolia s expozicí na různorodé spektrum aktiv (včetně akcií, dluhopisů, nemovitostí a zlata), ale i na celou řadu geografických oblastí.

Vzestup online investičních platforem však otevřel mezinárodní investiční příležitosti i pravidelným spořitelům. Zkušenější investoři mohou investovat do specifických trhů a odvětví nákupem fondů obchodovaných na burze (ETF), které sledují např. indexy akciových trhů jako S&P 500 a FTSE 100.

Před přechodem na nové investiční příležitosti je však důležité se s těmito aktivy seznámit, ale i s možnými riziky, která zahrnují, poznamenal Steve Brice, hlavní investiční stratég u . „Porozumět aktivům, do kterých vkládáte své peníze, má velký význam. Lidé mají obecně větší schopnost zůstat v aktivech, kterým rozumějí, a jsou jim blízká,“ dodal Brice.

Investice jsou nejvíce o toleranci osobních rizik. Pokud se snadno vyděsíte nebo přehnaně reagujete na neznámé, může být rozumnější držet se toho, co znáte, upozorňuje Brice. Ve prospěch domácího trhu pak může naopak hovořit fakt, že vás povzbuzuje k tomu, abyste u investování zůstali. „To ale neznamená, že nevěříme v diverzifikaci.“

Zdroj: CNBC

Zdroj: Patria.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close