Akcie

Investoři jsou poránu optimističtí, futures se zelenají

Guvernér ČNB Rusnok nyní nevidí potřebu snižovat úrokové sazby a dodal, že bankovní rada může snížit sazby na zasedání 26. března, pokud si to situace vyžádá. Člen bankovní rady ČNB Michl naopak říká, že navrhne snížení úrokových sazeb o 25 bps. Čím dřív dojde ke snížení úrokových sazeb, tím lépe, soudí Michl. Pro okamžité snížení sazeb se vyslovil i premiér Andrej Babiš.

Evropské vlády nadále přijímají extrémní opatření k omezení šíření koronaviru. Nejdramatičtější z nich je italský celonárodní zákaz vycházení, kde občané neví, co mohou a co už nemohou dělat, a úřady zvažují, jaké stimuly potřebují k podpoře hospodářství. Tím se pozornost ještě více soustředí na čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (na kterém budou někteří političtí činitelé aktivní pouze telefonicky). Ta se tak připojí k dalším orgánům zvažujících uvolnění bankovních pravidel ve snaze zmírnit dopad na banky oslabené roky záporných sazeb.

Americký prezident Donald Trump řekl republikánským senátorům, že chce, aby jeho balíček daňových úlev, který má při vypuknutí viru pomoci zmírnit dopad na domácnosti, byl platný i při listopadových volbách, aby domácnosti nebyly zatíženy daněmi před jeho případným znovuzvolením. Tuto myšlenku už smetli demokraté, kteří se snažili získat souhlas i od republikánů. Zdá se, že problémem je nedostatek podrobností o tomto plánu, díky čemuž pravděpodobně akcie v úterý umazaly nové zisky. Cokoliv konkrétnějšího, jako pomoc výletním firmám a leteckým společnostem, by mohlo mít velký dopad. Ale jako vždy, ďábel tkví v detailech.

Na ropných trzích to byla za poslední dva dny divoká jízda. A není pravděpodobné, že se brzy zastaví. Saúdská Arábie významně zvyšuje svou produkci – natolik, že potřebuje nové supertankery, aby ji mohla uvézt. A Rusko dělá totéž a navíc chce využít i devizových rezerv, aby se ochránilo před dopadem na rubl. Irák, druhý největší producent ropy v OPEC za Saúdskou Arábií, také snižuje ceny. Cenová válka mezi těmito dvěma zeměmi dělí ostatní země na vítěze a poražené a zapojila i Trumpa, protože postavení USA jako největšího světového producenta ropy je ohroženo.

Velká Británie neohlásila rozpočet od konce roku 2018. Zpozdil jej termín brexitu a obecné volby. Nový, který dorazí dnes, tak přichází s velkým očekáváním. Ministr financí Rishi Sunak, v úřadu jen asi čtyři týdny, má nastínit obrovské zvýšení výdajů na železnici, silnice a národní zdravotnictví, spolu s masivním nárůstem půjček. A pak je tu i koronavirus, který byl u ministryně zdravotnictví pozitivní.

Futures na evropské akcie jsou v zeleném: Euro Stoxx 50 +0,9 %, FTSE 100 +0,7 % a DAX +0,5 %.

Závěrečné hodnoty hlavních středoevropských burzovních indexů

ze dne 10.03.2020

Česká republika

Největší vzestupy

Největší pády

Zdroj: Patria.cz

Tagy

Související články

Mohlo by tě zajímat
Close
Back to top button
Close
Close