Akcie

Koronavirus je nyní pandemie, trhy reagují pádem dolů

Světová zdravotnická organizace prohlásila koronavirus za pandemii a naléhavě vyzvala vlády na celém světě, aby učinily více pro omezení jeho šíření. Trhy na to patřičně zareagovaly. V ČR je aktuálně 94 případů nákazy.

Počet obětí v Itálii včera vzrostl o 31 % na 827 úmrtí. Italský premiér Giuseppe Conte oznámil, že v celé zemi se uzavřou všechny obchody vyjma potravin a lékáren. Dočasně se zavřou i všechny bary, restaurace a kadeřnictví, firmy mají nařízeno zastavit provoz všech oddělení, která nejsou klíčová pro výrobu. Americký prezident Donald Trump značně omezil cesty z Evropy na 30 dní a USA varovaly své občany, aby nejezdili do zahraničí. Více zde. Krátce po prohlášení Světové zdravotnická organizace klesl Dow Jones do medvědího trhu. Více zde.

V této souvislosti zaujímá Evropská centrální banka své místo, co se měnové politiky týče. Prezidentka ECB Christine Lagarde uvedla, že banka zvažuje všechny nástroje, které má k dispozici, ale objasnila, že jakékoli kroky, které banka učiní, budou muset být kombinovány s pobídkou evropských vlád, aby byly účinné. Více zde. Velká Británie včera již spojila snížení sazby s velkým zvýšením příslibů fiskálních výdajů, nicméně na dluhopisových i akciových trzích si získala jen velmi tlumené reakce.

Na ropě probíhá cenová válka, která v kombinaci s Trumpovým omezením cestování nadále zasahuje ropné ceny. Zdá se, že navíc ještě více eskaluje, jak Rusko a Saúdská Arábie zaplavily trh. Ropná produkce v USA má příští rok poprvé klesnout od roku 2016, fondy obchodované na burze se vrhají do energetických zásob s nadějí, že po chaosu dojde k záchraně. Více zde.

Vyhlídky nyní nejsou růžové. Býčí trh končí, jak začal – v chaosu. Výprodeje po Trumpových slovech ukazují obavy, že vlády trhy zachránit nemohou a odhady HDP začínají být negativní. Jedna švýcarská banka si myslí, že v akciích jsou příležitosti, druhá říká, že je příliš brzy na to, aby bylo po všem. Někteří si myslí, že trh s dluhopisy je přehnaný. A po celou dobu pokračuje zlatá horečka.

Futures na evropské indexy: Euro Stoxx 50 -6,7 %, FTSE 100 -5,9 % a DAX -6,5 %.

Závěrečné hodnoty hlavních středoevropských burzovních indexů

ze dne 11.03.2020

Česká republika


Největší vzestupy

Největší pády

Zdroj: Patria.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close