Akcie

Moneta: Čísla bez překvapení, solidní výhled

Moneta dosáhla za 4Q19 čistého zisku ve výši 949 mil. EUR, mírně pod odhady trhu. Čisté úrokové výnosy vzrostly meziročně o 2 %, což je kombinace 12% růstu hrubých úvěrů a nižší čisté úrokové marže (4 % vůči 4,4 ve 4Q18). Za 7% poklesem výnosů z poplatků je především extrémně vysoká srovnávací základna ve 4Q18. V mezikvartálním srovnání jsou výnosy relativně stabilní. Provozní náklady byly o 6 % nižší r/r, což pramení především z úspor u ostatních provozních nákladů. Počet poboček se ve 4Q meziročně snížil o 11 % na 179 a počet zaměstnanců o 5 % na 2 943. Podíl nesplácených úvěrů mírně klesl na 1,8 % (1,9 % ve 3Q). Za celý rok dosáhly rizikové náklady 35 b.b., po očištění o zisk z prodeje pohledávek pak 57 b.b., což je v souladu s výhledy managementu.

Management dále zveřejnil výhled hospodaření na následující 3 roky, který již zahrnuje akvizici českých aktiv Wüstenrot. V tomto roce očekává provozní výnosy minimálně na úrovni 12,5 mld. Kč, náklady maximálně 5,9 mld. Kč a čistý zisk přesahující 4,5 mld. Kč. Dividenda za tento rok by pak měla být stejná jako za ten minulý (min. 6,65 Kč na akcii) s růstem na 7,35, respektive 7,65 Kč v následujících 2 letech.

Samotná čísla nepřinesla výraznější překvapení a rozdíly oproti odhadům u jednotlivých položek jsou relativně malé. Výhled pak hodnotíme pozitivně vzhledem k solidnímu očekávanému růstu zisku a dividendy, kde by se měl hrubý dividendový výnos během 2 let posunout k 9 %. Pozitivní je také okamžitý potenciální přínos akvizice do hospodaření banky, a to i přes náklady spojené s touto akvizicí. Akcie nadále nabízí kombinaci vysoké dividendy a zároveň rostoucí společnost s posilující pozicí na trhu.

J&T BANKA, privátní banka úspěšných:

Od roku 1998 se staráme o investice a finance těch nejbohatších, těch nejnáročnějších. Individuální přístup a maximální komfort je cítit ve všem, co děláme. Jsme privátní bankou, která klientům pomáhá majetek zhodnotit, ochránit a předat dalším generacím a v neposlední řadě si ho také užít. Učíme se od těch nejlepších a rosteme spolu s našimi klienty.

Vedle komplexních služeb family office a privátního bankovnictví poskytujeme specializované financování v oblasti real estate a podnikových akvizic. Do bankovního holdingu J&T patří kromě české J&T Banky její slovenská pobočka, ruská banka J&T Bank ZAO a banka J&T Bank and Trust se sídlem na Barbadosu.

Více informací na: www.jtbank.cz

Zdroj: Kurzy.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close