Akcie

Moneta zadrží zisk roku 2019, nevyplatí dividendu

Představenstvo Moneta Money Bank se rozhodlo pozastavit dividendovou politiku banky a zadržet čistý zisk za rok 2019. Důvodem pro toto rozhodnutí je vysoce nepředvídatelná situace způsobená pandemií koronaviru a její dopad na českou ekonomiku. 

„Představenstvo považuje za obezřetné zadržet čistý zisk za rok 2019 a tím dále posílit kapitálovou pozici banky, dokud dopad a důsledky této zdravotně bezpečnostní situace nebude možné lépe vyhodnotit. Představenstvo doufá, že vývoj ekonomické situace a výsledky banky umožní v dohledné budoucnosti odvolat rozhodnutí o pozastavení dividendové politiky. Mezitím se banka zaměří na přehodnocení svých strategických cílů a bude se snažit o minimalizaci negativního dopadu současné dynamicky se vyvíjející situace.

Takovou možnost dnes odhadl analytik Patria Finance Ondřej Martínek a sdíleli jsme ji v komentáři na stránkách Patria.cz. 

Vyplatí tuzemské #banky #dividendy? #ČNB si to nepřeje (#komentář analytika @patria_cz) – https://t.co/3msRmHPy2n pic.twitter.com/ybKhuDBUQ5

Moneta již 3,30 Kč/akcie vyplatila v podobě mimořádné mezitímní dividendy za rok 2019, zbývalo vyplatit zbylou část 3,35 Kč/akcie za rok 2019. Jde ale hypoteticky také o slibovaný zpětný odkup akcií v průběhu posledního letošního čtvrtletí. Celkově se jedná o částku zhruba 2,7 mld. Kč (včetně 1 mld. Kč zpětného odkupu akcií). Tato částka u Monety odpovídá CoR asi 1,2 %, nebo 1.35ppt kapitálové přiměřenosti. K tématu zpětného odkupu žádná informace vydána nebyla, nejde o záležitost blízkých dní či týdnů.

„Opravné položky ve výši 1,2 % vidíme jako zcela reálný scénář, v pokrizových dobách létaly mezi 2 a 4 procentními body CoR. Je pravda, že portfolio Monety se od té doby hodně změnilo, zejm. po akvizici Wüstenrotu (relativně bezpečné hypotéky, stavební spoření). Jádrový byznys Monety v hotovostních úvěrech a segmentu SMEs však může být zasažen s dopadem do hospodaření banky. Kdybychom počítali scénář, kdy CoR vystřelí na zmíněných 1.2%, čistý zisk by propadl asi o 1,2 mld. Kč v porovnání s naším předchozím výhledem ve výši 4,2 mld. Kč (Moneta sama očekávala min. 4,5 mld. Kč), tedy o 22%,“ uvedl analytik Ondřej Martínek.

Česká národní banka včera pod tíhou očekávaných dopadů koronaviru na českou ekonomiku přistoupila ke snížení úrokových sazeb, hlavní dvoutýdenní reposazby o 50 bazických bodů. Zároveň vyslala vzkaz bankám. „ČNB očekává, že se banky vzhledem k nejistotě ohledně dalšího ekonomického vývoje s okamžitou platností zdrží jakékoli výplaty dividend či jiných kroků, které by mohly ohrozit odolnost jednotlivých bank. Kapitálová pozice domácího bankovního sektoru je díky kapitálových rezervám a dobrovolně drženému přebytku kapitálu v současnosti robustní,“ uvedla centrální banka.

Zdroj: Patria.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close