Akcie

Největší banky v Česku. Žebříček podle počtu klientů i peněz

Za největší banku v Česku se dál mohou označovat Česká spořitelna i ČSOB. První bankovní skupina má nejvíc klientů, druhá spravuje největší objem peněz. Třetí v obou ukazatelích zůstává Komerční banka.

Ukazují to data, která jsme dali dohromady podle výsledků za loňský rok nebo jiných aktuálních informací z bank. Jde o stav ke konci loňského nebo ze začátku letošního roku.

Přehlednost žebříčku ztěžuje fakt, že ze tří největších bankovních skupin zveřejnila přesný počet „čistě bankovních“ klientů jenom Komerční banka. Oproti tomu Česká spořitelna i ČSOB uvádějí čísla za celou skupinu, ke klientům banky tedy přidávají i klienty stavební spořitelny, penzijního fondu, investiční společnosti a podobně.

Skupina České spořitelny hlásí celkem 4,6 milionu klientů, skupina ČSOB 4,2 milionu, skupina Komerční banky 2,4 milionu (z toho samotná banka 1,664 milionu). Za poslední rok jich ve všech třech případech mírně ubylo. 

Milion klientů hlásí ještě Moneta Money Bank, brzy by tuhle hranici měla překonat i Fio banka. A když bude Air Bank růst stejně jako doteď, měla by se do dvou let i ona dostat přes milion.

Banka Počet klientů v Česku
Česká spořitelna Zveřejňuje jenom číslo za celou skupinu: 4,6 milionu klientů, což je meziroční pokles o tři tisíce. Poměrně přesnou představu o tom, kolik připadá na samotnou banku, si však lze udělat z údaje o počtu osobních účtů. Těch banka ke konci roku 2018 vedla 2,7 milionu (podle poslední výroční zprávy, novější číslo zatím není k dispozici).
ČSOB Také ona zveřejňuje jenom číslo za celou skupinu: 4,241 milionu klientů, což je meziroční pokles o 27 tisíc; z toho je 4,1 milionu retailových klientů (běžní občané) a zhruba 150 tisíc klientů z ostatních segmentů (nejčastěji podnikatelé a firmy). ČSOB neuvádí ani počet osobních účtů nebo aspoň vydaných karet, podle nichž by šlo lépe odhadnout, kolik klientů má samotná banka bez Hypoteční banky, ČSOB Pojišťovny, ČSOB Penzijní společnosti nebo Českomoravské stavební spořitelny. Poslední údaj za samotnou ČSOB (včetně značky Poštovní spořitelna) je k dispozici z konce roku 2015, kdy to bylo 2,8 milionu klientů (z toho víc než dva miliony připadaly na Poštovní spořitelnu).
Komerční banka Celá skupina má 2,365 milionu klientů. Samotná banka jich má 1,664 milionu, meziročně o čtyři tisíce méně. Z toho 1,407 jsou občané a 257 tisíc podnikatelé či firmy.
Moneta Uvádí zhruba milion klientů.
Fio banka 980 tisíc, před rokem 890 tisíc.
Air Bank 789 tisíc, což je 17% meziroční nárůst.
Raiffeisenbank Nezveřejňuje, odhad je 700 tisíc.
mBank 667 tisíc, meziročně o 25 tisíc víc.
UniCredit Bank 450 tisíc.
Hello bank 450 tisíc, většina jsou klienti s úvěrovými produkty – kreditní karty, osobní půjčky a nákupy na splátky (dříve Cetelem)
Equa bank 415 tisíc (začátek listopadu 2019).
Wüstenrot 414 tisíc, číslo zahrnuje i stavební spoření a hypotéky. 
Sberbank 114 tisíc.
Banka Creditas 100 tisíc.
Trinity 21 tisíc.
Expobank Přes 20 tisíc (ke konci března 2018). Novější číslo zatím nezveřejnila.
Oberbank 18 tisíc (ke konci roku 2018).
Zdroj: výroční a tiskové zprávy, povinně zveřejňované informace z bank, odpovědi z tiskových oddělení nebo odhady webu Peníze.cz

Nejvíc bank je malých

Podle bilanční sumy – tedy objemu spravovaných peněz – kraluje trhu skupina ČSOB. Její bilanční suma meziročně narostla o osm procent na 1,631 bilionu korun.

Česká národní banka rozděluje banky podle velikosti bilanční sumy na tři kategorie: velké banky s bilanční sumou větší než deset procent celkového objemu bilanční sumy bankovního sektoru, střední banky s bilanční sumou dvě až deset procent celkového objemu bilanční sumy bankovního sektoru a malé banky s bilanční sumou menší než dvě procenta.

Bilanční suma bankovního sektoru ke konci roku 2019 činila 7,545 bilionu korun. Česko tak má podle kategorizace centrální banky tři velké banky (ČSOB, Česká spořitelna, Komerční banka), tři středně velké (UniCredit Bank, Raiffeisenbank a Moneta). Zbytek, kde jsou třeba i Fio banka a Air Bank, jsou klasifikovány jako malé banky.

Banka Bilanční suma (většinou ke konci roku 2019)
ČSOB 1631 mld. Kč
Česká spořitelna 1459 mld. Kč
Komerční banka 1077 mld. Kč
UniCredit Bank 877 mld. Kč (Česko a Slovensko dohromady)
Raiffeisenbank 371 mld. Kč
Moneta Money Bank 220 mld. Kč
Fio banka 147 mld. Kč
Air Bank 119 mld. Kč
Sberbank 84 mld. Kč
Banka Creditas 75 mld. Kč
Wüstenrot 67 mld. Kč
Equa bank 60 mld. Kč (ke konci třetího čtvrtletí 2019)
mBank 24 mld. Kč
Expobank 20 mld. Kč
Trinity bank 16 mld. Kč
Hello bank 14 mld. Kč
Oberbank samostatně za ČR neuvádí
Zdroj: výroční a tiskové zprávy, povinně zveřejňované informace z bank, odpovědi z tiskových oddělení nebo odhady webu Peníze.cz

Rekordní zisky

Tuzemským bankám loni v souhrnu podle dat České národní banky stoupl čistý zisk meziročně o téměř 12 procent na rekordních 90,9 miliardy korun.

Zisk z finanční a provozní činnosti bank stoupl koncem roku 2019 meziročně o šest procent na 201 miliard korun. Úrokové výnosy se zvýšily téměř o čtvrtinu na 223 miliard korun – tady bankám výrazně pomáhaly zvýšené úroky ČNB, kde si nadbytečnou hotovost ukládají. Výnosy z poplatků a provizí jim naopak klesly o čtyři procenta na 44 miliard korun.

Nejvyšší čistý zisk – skoro 20 miliard korun loni – zaznamenala ČSOB. Šlo o rekord této skupiny, výrazně k němu přispěly jednorázové položky. Bez nich by čistý zisk loni vzrostl o šest procent, s nimi to bylo o čtvrtinu. Šlo například o výnos ve výši 2,1 miliardy z přecenění 55% podílu v Českomoravské stavební spořitelně v souvislosti s akvizicí zbylých 45 procent akcií.

Rekord hlásí i Česká spořitelna, jejíž zisk loni stoupl o víc jak patnáct procent. Třetí Komerční banka zůstala na stejné úrovni jako v roce 2018. V minusu, tedy se ztrátou, loni neskončila žádná banka.

Banky si podle březnového doporučení ČNB mají zisky nechat jako rezervu pro řešení důsledků současné koronavirové krize. Měly by pozastavit i výplatu dividend – o tom už rozhodli v Monetě a Komerční bance. Jde o preventivní opatření, které neříká, že jsou banky bezprostředně ohroženy. „Kapitálová pozice domácího bankovního sektoru je díky kapitálovým rezervám a dobrovolně drženému přebytku kapitálu v současnosti robustní. Bankovní sektor jako celek je schopen se vyrovnat s důsledky i významně nepříznivého ekonomického vývoje, což dokládají dohledové i makrozátěžové testy,“ uvádí ČNB.

Banka Čistý zisk v roce 2019
ČSOB 19,7 mld. Kč
Česká spořitelna 17,7 mld. Kč
Komerční banka 14,9 mld. Kč
UniCredit Bank 9,9 mld. Kč (Česko a Slovensko dohromady)
Raiffeisenbank 4,19 mld. Kč
Moneta Money Bank 4 mld. Kč
Fio banka 1,8 mld. Kč
Air Bank 1,5 mld. Kč
Wüstenrot 0,57 mld. Kč
Sberbank 0,54 mld. Kč
mBank 0,46 mld. Kč (Česko a Slovensko dohromady)
Banka Creditas 0,25 mld. Kč
Trinity Bank 0,064 mld. Kč
V přehledu jsou jen banky, které už výsledek za loňský rok zveřejnily. Některé výsledky jsou zatím neauditované.

Zdroj: Penize.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close