Akcie

Nová karanténa – nový šok pro trhy?

Pozoruhodné varování přišlo z asijských akciových trhů: Pokaždé, když se někde zavede nebo zpřísní karanténa, udeří to na akcie na lokálním trhu.

Příkladem budiž Nový Zéland, jehož premiérka Jacinda Ardernová dnes uvedla, že země má dva dny na to, aby se připravila na celostátní karanténu. Výsledek? Historicky nejhorší den pro novozélandské akcie.

„Provádění uzavírek mění obavy a spekulace investorů ve skutečnost,“ říká Sameer Kalra, zakladatel firmy Investing v Bombaji. “A podobná opatření jsou šokem pro všechny.”

Indie o víkendu přikročila k uzavírkám hlavních finančních center a vládních středisek. Tamní akciový index se ihned poté vydal dolů, přičemž pokles může být největší od roku 2008. Austrálie uvedla, že zavede přísnější kontroly a zavře restaurace, hospody a kasina – a australský index zavřel nejníže od roku 2012. Zákaz krátkodobého vstupu turistů a omezení vstupu zahraničních pracovníků plánuje Singapur. Tamní index Straits Times Index spadl až o 8,4 % a čekal ho největší propad od roku 2008.

Výkonnost hlavního australského indexu S&P/ASX 100 historicky:

Asijské akcie se chystají umazat páteční oživení:

Karantény a uzavírky činností znamenají úpadek obchodní aktivity, po kterém by mohla přijít recese. Obavy tohoto typu srážejí také americké akcie. Futures na hlavní americké akciové indexy narazily na bezpečnostní tlačítko, nastavené burzou, v devíti z 10 dní.

„Investoři do akcií je odprodávají více, jak se jim namane, a šířeji než během předešlých poklesů,” uvedl Eli Lee, šéf investiční strategie v Bank of Singapore. „Pokud v dohledné době nebudeme pozorovat náhlé zlepšení virové trajektorie, budou obrysy krize Covid-19 na trízích s větší pravděpodobností ve tvaru písmene W nebo U namísto zotavení ve tvaru V,” uvedl také.

O „extrémní nejistotě“ hovoří Michael Hood, stratég z Asset Management. Zdravotní krize náhle zastavila ekonomiku. V porovnání s minulými recesemi se prudce propadají především služby, a to tempem, které nemá obdoby, dodává. V minulých recesích přitom ekonomikám podtrhla nohy změna chování ve firmách, které najely na větší opatrnost.

Kromě toho tu je teď i neortodoxní odpověď politiků. Ta může, ale nemusí stačit na to, aby zabránila hromadnému propouštění a akutnímu stresu ve finančním systému. “Čas nakupovat na utlumeném akciovém trhu ještě nenastal,” uvedl také Hood.

Podle Edwardy Moyi, seniorního akciového analytika ve firmě Oanda, se s přílivem podpůrných kroků od centrálních banka měly tržní výkyvy už zmírnit. “Aktuální informace o koronaviru z Evropy a USA ale naznačují, že ani zdaleka nejsme z nejhoršího venku a dokonce se pořád nedá ani moc usuzovat, kdy by to mohlo nastat,” uvedl Moya podle Bloombergu.

I tak ale platí, že akciové index v Jižní Koreji, Hongkongu, Japonsku a na Tchaj-wanu se pohybují nad nedávnými dny. To by mohlo naznačovat, že investoři na tom nejsou s důvěrou ještě tak špatně a čekají, že američtí zákonodárci nakonec opravdu schválí obrovitý balík pomoci, který se zasekl v americkém senátu.

K omezení pohybu přes hranice i na území země v reakci na šířeního nového typu koronaviru v minulých týdnech přikročila i česká vláda. Ve čtvrtek 12. března vyhlásila kvůli koronaviru na 30 dní nouzový stav. Od půlnoci 16. března prozatím do 24. března 6.00 ráno vyhlásila omezení volného pohybu osob až na vymezené nezbytné výjimky.

Vývoj hlavního indexu PX pražské burzy za poslední skoro dva týdny:


Zdroj: Bloomberg, Google Finance, Patria.cz

Zdroj: Patria.cz

Tagy

Související články

Mohlo by tě zajímat
Close
Back to top button
Close
Close