Akcie

Nové případy koronaviru trochu kazí náladu, začátek evropského obchodování může být opatrný

Aktualizováno

Akcie v Asii i evropské futures se po nových zprávách o koronaviru dostaly pod tlak. Dva případy úmrtí na tento nový druh patogenu ohlásilo Japonsko a v Jižní Koreji se zvýšil počet nakažených. Vyvolává to obavy z šíření viru mimo jeho epicentrum v Číně. Tamní centrální banka (PBOC) mezitím poprvé po třech měsících snížila základní úrokovou sazbu, aby podpořila domácí ekonomiku zasaženou epidemií koronaviru. Roční primární úvěrová sazba (LPR), od které se odvíjí úrokové sazby, za které komerční banky poskytují úvěry domácnostem a podnikům, se sníží na 4,05 % z 4,15 %.

Futures na index blue-chips eurozóny Euro Stoxx 50 si sáhly na dno, ze kterého se zase zvedají, v 08:29 byly již na červené nule. Futures na DAX se dokázaly z mínusu vyhoupnout na zelenou nulu, kde jsou i americké akciové futures. Zlato klesá, stejně tak ale i americké desetileté výnosy. Americký dolar naopak na páru s eurem zpevňuje, měnový pár je na 1,0791 EURUSD.

Zápisu z lednového zasedání měnového výboru americké centrální banky (Fed) ukázal mírný optimismus tvůrců měnové politiky, pokud jde o jejich schopnost udržet úrokové sazby letos stabilní. Zároveň si jsou členové výboru vědomi i nových rizik způsobených vypuknutím nákazy koronaviru.

Ropa míří nahoru poté, co USA uvalily sankce na největšího ruského producenta. Kromě toho tu je konflikt v Libyi, takže obavy z nedostatečnosti dodávek nemizí.

Především v Evropě pokračuje výsledková sezóna, svoje čísla oznámily v další vlně aerolinky Air France-KML, telekomunikační společnost Telefónica nebo britská banka . UBS bude mít nového šéfa, který přejde z ING.

V tuzemsku se významné kurzotvorné zprávy nečekají. Generální ředitel Juchelka uvedl, že obecně vzato neočekává razantní zvýšení depozitních sazeb, Kromě toho předpověděl, že se rozhoří bitva ohledně investování od velice atraktivního Národního rozvojového fondu, i když banky podle dostupných zpráv velký zájem neprojevily. Fond má sloužit k financování investičních projektů na podporu sociálního a ekonomického rozvoje. Na jeho vzniku se loni v polovině září dohodli zástupci vlády a čtyř největších komerčních bank – ČSOB, Komerční banky, České spořitelny a UniCredit Bank

Člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda v názorovém článku v dnešní MF Dnes uvedl, že potřeba zvýšení sazeb převážila kvůli vývoji inflace nad cílem ČNB a výhledem pro inflaci. Rozhodnutí nebylo snadné kvůli vývoji v zahraničí, kde růst zůstává křehký a nejistý. ČNB bude bedlivě hlídat vývoj růstu mezd a jeho průmět do zvyšování cen firmami.

Denní souhrn závěrečných cen z pražské burzy

ze dne 19.02.2020

Největší vzestupy

Největší pády

Zdroj: Patria.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close