Akcie

Nové případy nákazy koronavirem navyšují pesimismus na trzích, EU jedná o rozpočtu

Pražská burza včera zavřela nižší o 0,64 %. Růst na akciích likérky tak nestačil na to, aby vyvážil ztráty, které utrpěly zejména O2, a MONETA.

Nové případy nákazy koronavirem v čínské provincii Chu-pej a v Jižní Koreji obnovily obavy investorů a poslaly akcie v Asii dolů. Evropské a americké futures rovněž klesají. Ropa také dostala zásah, ale zlato naopak roste na sedmiletá maxima. Dopad viru se projevil i u čínských prodejů automobilů, které v prvních dvou únorových týdnech klesly o 92 %. Letecké společnosti rovněž varovaly před možným prvním poklesem v dopravě od roku 2009.

Lídři Evropské unie včera zahájili rozpočtové zasedání, přičemž summit se možná protáhne přes celý víkend. Nebylo stanoveno žádné konečné datum a bitvy o to, jak překrýt mezeru v rozpočtu způsobenou odchodem Spojeného království z EU, jsou tvrdé. Rozdíl mezi „skromnými“ severními státy, které chtějí snížit výdaje na pokrytí schodku, a chudšími zeměmi, které chtějí vyšší příspěvky, je do očí bijící.

Summit se také koná ve stínu neustálého pesimismu ohledně výhledu evropské ekonomik. Zápis z lednového zasedání Evropské centrální banky ukázal, že tvůrci politik již varovali před znaky příliš velkého ekonomického optimismu, což je v souladu s dopady nákazy koronavirem na ekonomiku. snížila svou letošní prognózu na euro kvůli obavám, že epidemie zasáhne již tak utlumenou ekonomikou. Dolar je v letošním roce neočekávaným vítězem mezi měnami.

Dnes započne volba nového vůdce labouristické strany Velké Británie a kdokoli, kdo vyhraje, bude mít po těžké porážce, kterou utrpěla v prosincových volbách, na starosti oživení postavení hlavní opoziční strany země. Mluvčí strany pro brexit, Keir Starmer, zůstává favoritem na nástupce Jeremyho Corbyna. Má podporu poslanců za labour. Naproti tomu Rebecca Long-Bailey má podporu stranického hnutí a je považována za „kontinuitu Corbyna“. Vítěz bude vyhlášen 4. dubna.

Ministři financí skupiny G-20 se v pátek sejdou na setkání v Rijádu v Saúdské Arábii. K dispozici bude řada ekonomických údajů, včetně indexů nákupních manažerů pro eurozónu a Velkou Británii plus evropská inflace. Írán dnes půjde k volbám.

Futures na evropské i americké akciové indexy táhne dolů větší pesimismus ohledně dopadů koronaviru na ekonomiku – Euro Stoxx 50 -0,8 %, FTSE 100 -0,5 % a DAX -0,7 %.

Závěrečné hodnoty hlavních středoevropských burzovních indexů

ze dne 20.02.2020

Česká republika

Největší vzestupy

Největší pády

Zdroj: Patria.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close