Akcie

Odborný článek: Prudký a krvavý pád?

13.03.2020 11:15:00 |
B.I.G. EXPERT

Index PX nad 1100b.? Ano, na konci ledna letošního roku tam byl, přísahám. Dnes je jinde, a to o hodně. Dnešní hodnoty jsme naposledy viděli ke konci roku 2016. Pád byl prudký a krvavý.

Na pražskou miniburzu dopadá špatná nálada ze světa plnou silou. Domnívám se, že nemá smysl vypisovat, kolik stojí akcie ČEZu, Komerční banky, CETV a jiných titulů, to si každý velice jednoduše dohledá. Otázka, kterou si klade anebo by si měla většina investorů položit, zní: Jsou tyhle ceny příležitost k nákupu nebo jsou tyto ceny ještě dobré k prodeji a za nějaký čas se budu bít v prsa, jak jsem dobře tenkrát v tom březnu prodal?

Trh umí být iracionální delší dobu než investor solventní. Dnešní situace je psychicky pro každého investora do akcií velmi náročná. A položme si další otázky: Kam spadne ještě PX? Na 500b.? Kolik bude mít dividendový výnos O2 CR? 15 %? Kolik bude mít dividendový výnos Philip Morris ČR? 20 %? A co ČEZ? 11 %? Investor by se měl v klidu zamyslet, jestli tedy zemřou všichni kuřáci, přestane se používat elektřina, bude mít Komerční banka a Moneta ještě nějaké zákazníky anebo jestli lidé přestanou telefonovat a používat „internety“?

Osobně doufám, že se historie opakuje a že nyní při mnohdy panických výprodejích prodávají ti psychicky slabší investoři a vrhají akcie ziskových, dividendových a zdravých firem do rukou silných, racionálně uvažujících investorů. Reálná čísla dopadu koronaviru budeme znát později, ale už teď je jasné, že škody u některých firem půjdou do astronomický cifer. Nicméně, kdo udrží pevné nervy a nebude prodávat, případně využije pomyslného dna k nákupu, bude po odeznění paniky (a uznávám, že bude zřejmě trvat) se svým portfoliem spokojený. A bohatší, nebo alespoň nezchudne.

Jan Němeček, BH Securities

Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 9. 3. 2020.

Hodnocení v tomto týdnu provedli:

Michal Chrvala

Jan Němeček – BH Securities

Libor Stoklásek – GRANT CAPITAL

Jiří Zendulka – Kurzy.cz

Aleš Charvát – UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia

Statistika se zabývá deseti z nejlikvidnějších titulů obchodovaných na BCPP. Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů uvedených v seznamu. Sloupec „Cena“ uvádí pondělní kurz vybraných titulů, ze kterého při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. Sloupec „Atraktivita“ uvádí vážený průměr počtu jednotlivých názorů a může nabývat hodnoty od -100 do +100. Počet názorů „Prodat“, „Koupit“ atd. je publikován v dalších sloupcích.

Pozn.: Hodnocení mají formu nezávazných názorů, zda určitý cenný papír by bylo vhodné koupit, či prodat s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.

Zdroj: Akcie.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close