Akcie

Panika ustupuje, evropské burzy mohou otevřít v plusu

Pondělní výplach na světových akciových trzích by dnes mohl být minulostí. Evropské akciové futures rostou u hlavních indexů o 0,3 až 0,4 %. V zeleném jsou i futures na hlavní americké akciové indexy, v případě futures na Nasdaq dokonce o více než 1 %. Eurodolar se po vzestupu v asijském obchodování konsoliduje v blízkosti dřívějšího závěru. Česká koruna posiluje k euru. Zlato před začátkem evropského obchodování odevzdává část včerejších zisků, které ho dotáhly na nejvyšší hodnoty za více než 7 let. Zvedají se i americké desetileté výnosy, které už byly na dostřel rekordních minim. Chuť si po včerejších výprodejích spravuje i ropa.

Propad jsme dnes viděli na japonských akciích. Japonské burzy byly v pondělí zavřené, takže dnes doháněly výprodeje. Více než 3% propad je ale stále menší než dvoudenní skluz, kterým si prošla Wall Street. Spadly dnes i akcie v Číně a v Austrálii, burza v Soulu v Hongkongu ale rostla.

Trhy v pondělí vyděsilo šíření koronaviru ve světě, které se promítlo i na pražskou burzu. Ta včera zažila nejvýraznější denní propad od referenda k brexitu v červnu 2016. Světová zdravotnická organizace ale globální pandemii nevyhlásila. Oporou mohou být i zprávy o vývoji léku nebo vakcíny, i když vybudování dostatečných zásob může podle expertů trvat ještě dlouho. Akcie FujiFilm poskočily o více než 8 % díky japonským plánům doporučit lék Avigan jako léčbu.

Piráti včera uvedli, že jejich senátor Lukáš Wagenknecht a poslanec této strany Jan Lipavský požádali členy amerického Kongresu a akcionáře skupiny o prošetření plánovaného prodeje společnosti PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Obávají se šíření čínské propagandy v Česku i dalších státech. Analytici Patrie v dnešním ranním komentáři upozorňují na čtvrteční valnou hromadu na Bermudách, na které se bude rozhodovat o akvizici. Souhlas se dá podle nich čekat, protože většinový akcionář mediální společnosti s akvizicí souhlasí. Sdělení Pirátů by na titul podle analytiků Patrie nemělo mít zásadnější vliv.

Denní souhrn závěrečných cen z pražské burzy

ze dne 24.02.2020

Největší vzestupy

Největší pády

Zdroj: Patria.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close