AkcieKomodity

Portfolio COVID-19: Detaily k investičním tipům ve zdravotnictví a defensívě

Finanční trhy zůstávají vysoce volatilní, ale propad cen zároveň láká k investicím, zvláště dlouhodobým. V reportu z minulého týdne jsme se snažili rychle reagovat na vzniklou situaci a přidali zejména popis týkající se celých trhů a makro prostředí. Relativně klidnější období několik dní vydrželo, ale hlavní argumenty pro akcie i klíčová rizika zůstávají. K seznamu investičních doporučení nyní přidáváme popisy jednotlivých tipů rozdělených podle témat, které budou v rámci seriálu webu Patria.cz vycházet v průběhu tohoto týdne. Ve čtvrtém a posledním díle se zaměříme na společnosti ve zdravotnickém či farmaceutickém sektoru a na ochranu před inflací. 

V reportu jste mohli nalézt mimojiné seznam doporučovaných akciových investic, jejichž výkonnost by měla vykazovat relativní odolnost vůči případnému protáhlému ekonomickému propadu způsobenému tvrdými omezeními společenských a podnikatelských aktivit v zájmu potlačení probíhající epidemie koronaviru. Doporučení byla tentokrát strukturovaná spíše tematicky, nikoliv sektorově. Souhrnou tabulku doporučení naleznete níže.

COVID-19 portfolio

Home Entertainment: ,,Blizzard,
E-Commerce: , Alibaba, Mercadolibre
Staples: , Walmart,
Communications: Google,, T-Mobile US,
Cashless: ,, Adyen
Healthcare: , Novo Nordisk,,,
Inflation: SPDRGoldTrust

Následující text na seznam námi doporučovaných akciových investic pod hlavičkou COVID-19 navazuje. Jednotlivé investiční tipy jsme v rámci tématického rozdělení doplnili o krátký popis. Po technologiích cloudu a domácí zábavě, které následovaly sektory e-commerce a běžné spotřeby a následně investiční tipy v oblasti komunikace a bezhotovostních plateb se v aktuálním posledním díle zaměříme na investiční tipy v oblasti zdravotnictví a farmacie a na tipy, zaměřené na ochranu před inflací. Skladba portfolia se však nemění, pořád platí, že se jedná o akciové investice, v nichž spatřujeme dlouhodobý potenciál, a jejichž výkonnost by zároveň měla vykazovat relativní odolnost vůči případnému prodloužení ekonomického útlumu způsobeného koronakrizí. 

Zdravotnictví

U zdravotnictví nám nejde o hledání léku nebo vakcíny proti koronaviru, který způsobuje onemocnění COVID-19. Hlavním lákadlem je v tomto případě defenzivní povaha odvětví a jím generovaného cash flow. Vzhledem k plošné povaze výprodejů na akciových trzích nezůstaly úplně ušetřené ani zdravotnické blue-chipy, což z valuačního pohledu skýtá poměrně atraktivní úroveň pro vstup do odvětví.

(NOVN): Hnacím motorem růstu v loňském roce byl prodej vlastních licencovaných léčiv, mezi nimiž figurovaly především Entresto (srdeční problémy), Cosentyx (psoriáza) a Zolgensma (svalová atrofie). Předběžné testy ukazují, že lék na malárii od by mohl pomáhat také při léčbě koronaviru.

Novo Nordisk (NOVO-B): Farmaceutická společnost Novo Nordisk je jedním z hlavních světových producentů inzulinu a inzulinových variant (GLP-1). Investice do ní se tím pádem opírá spíše o dlouhodobý problém rostoucího počtu diabetiků ve světové populaci (v této chvíli odhadem necelých 10 %).

(PHIA): se dostal do širšího povědomí v posledních měsících, kdy markantně vzrostla poptávka po plicních ventilátorech, které fakticky suplují dýchání u pacientů s vážnou formou COVID-19. Tržby společnosti však už předtím rostly zdravým 10% ročním tempem a její aktivity jsou rozkročené i do oblastí jako péče o dlouhodobě nemocné nebo do digitalizace zdravotnictví.

(SAN) a (ROG): Preventivní vakcinace světové populace je jedna z mála možností, jak zbavit svět hrozby budoucí pandemie. i mají velké divize zaměřující se na vakcinaci a prevenci (v případě především chřipky). Co se týče , ta navíc dodává velké množství rychlotestů na koronavirus.

Defenzíva/ochrana před inflací

SPDR Gold Trust (GLD): Dluhopisy, především ty americké státní, v posledních týdnech splnily svou obrannou funkci, načež jejich atraktivita s extrémně nízkými výnosy hodně poklesla. Vidíme tu navíc nemalé riziko v podobě nárůstu inflační i rizikových prémií. Defenzivní roli v portfoliu by proto nově měly plnit hlavně hotovost (USD a EUR) a zlato.

Zdroj: Patria.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close