Akcie

Předjednaná dohoda o masivních stimulech v USA podpořila trhy

Aktualizováno

Česká národní banka bude do budoucna zřejmě moci podpořit stát při vydávání dluhopisů. Bude totiž moci obchodovat s cennými papíry s delší splatností a s více institucemi na finančním trhu a nakupovat tak například státní dluhopisy. Počítá s tím novela zákona o ČNB, kterou na včerejším mimořádném jednání schválila vláda.

Pražská burza se včera činila a pilně umazávala část ztrát z posledních týdnů. dnes po uzavření trhu oznámí své výsledky za 4Q19. 

Americké akcie na indexu S&P 500 včera vzrostly o 9,4 %, což je největší denní nárůst od roku 2008, zatímco skok na indexu Dow Jones o 11,4 % byl jeho největším od roku 1933. K odražení od minim pomohla předjednaná dohoda politiků USA ohledně stimulačních opatření, která mají zmírnit hospodářské dopady koronaviru za zhruba 2 biliony dolarů.

Asijské akcie navazují na zelenou americkou burzu a posilují. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 zpevnil o 8,04 procenta a zaznamenal tak nejprudší procentní nárůst od října 2008. K růstu japonských akcií podle agentury Kjódó přispěla zpráva o odkladu olympijských her v Tokiu na příští rok, která rozptýlila obavy z jejich zrušení. Index jihokorejských akcií KOSPI vzrostl o 5,89 procenta. Index šanghajské burzy Shanghai Composite připisoval zhruba 2,2 procenta.

Naděje na zpomalení počtu obětí koronaviru v Itálii byly zmařeny. Tato země oznámila svůj den s druhým nejvyšším počtem úmrtí od vypuknutí nákazy. Úmrtí v Itálii v úterý opět vzrostla na 743, poté, co v posledních dvou dnech klesala. Ve Španělsku úřady zaznamenaly dalších 514 úmrtí, což je jednodenní maximum. Indická vláda oznámila, že uvalí zákaz vycházení na 1,3 miliardy lidí.

Globální ekonomika podle ekonomů z Harvardu nevypadala tak křehce od Velké hospodářské krize ve 30. letech 20. století, což částečně potvrzuje i včerejší index nákupních manažerů. Ukazatele v sektorech výroby a služeb v eurozóně klesly na nejnižší hodnotu od roku 1998, kdy se začaly vydávat. A propadly se i ukazatele pro Velkou Británii, Německo a Francii a USA. Ve Skandinávii se také objevily náznaky, že počet Norů v nezaměstnanosti v posledních dvou týdnech vzrostl téměř o 350 %.

Akcie firmy v pozdějším obchodování prudce stouply téměř o 10 % poté, co růst online objednávek pomohl odhadům tržeb. Společnost vykázala příjmy ve výši 10,1 miliardy USD za tři měsíce končící 29. února, což je období, které už zahrnovalo odstávky v Číně. Konsensu byl přitom nastaven na 9,6 miliardy USD.

Futures na evropské indexy: Euro Stoxx 50 +3,1 %, FTSE 100 +3,8 %, DAX +3,4 %.

Závěrečné hodnoty hlavních středoevropských burzovních indexů ze dne 24.03.2020

Česká republika


Největší vzestupy

Zdroj: Patria.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close