Akcie

Prognóza Patrie: Růst Erste pouze vlažný, banka ale zůstane atraktivní

Bankovní skupina Group zveřejní výsledky svého hospodaření za čtvrtý kvartál 2019 v pátek 28. února před otevřením evropských trhů.

Rakouská banka nejspíše oznámí meziroční pokles čtvrtletního čistého zisku o 57,9 % na 238 milionů euro, za kterým stojí především nižší zdanění v roce 2018 (zaúčtování odložené daně v Rakousku a Maďarsku) a dopad do ostatního výsledku z odpisu goodwillu na Slovensku, který byl způsoben zdvojnásobením bankovní daně v této zemi.

Celkové bankovní tržby by měly meziročně vzrůst o vlažných 0,7 %. Čistý úrokový výnos kvůli vysoké srovnávací základně z Q4/2018 meziročně poklesne o 0,2 %. Očekáváme, že náklady na riziko se navrátí do kladného teritoria (náklad pro banku) s tím, jak pomalu končí realizace zisků z rozpouštění opravných položek na nesplácené půjčky. Na tomto řádku ovšem vidíme prostor pro možné (opětovné) pozitivní překvapení.

Co se týče celého fiskálního roku 2019, čistý zisk by měl dosáhnout 1397 milionů euro, což představuje 19,2% meziroční propad. Pokud se bance podaří udržet roční čistý zisk okolo hranice 1,4 mld. EUR, bude podle nás poměr ukazatele ROTE (předpokládán vyšší než 11 %) oproti současné valuaci na úrovni 0,95 forwardového poměru P/B nebo 9,3 P/E činit akcie atraktivními.

Dividenda za FY2019 by dle našeho názoru měla být vyplacena ve výši 1,5 EUR/akcie, což představuje výplatní poměr 46,2 %. Se stejnou výši dividendy pak počítáme také pro letošní rok.

Naše aktuální doporučení na akcie je „koupit“ s cílovou cenou 36 EUR.


Zdroj: Patria.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close