Akcie

Ranní přehled: Praha skončila páteční obchodování bez jediného růstového titulu

Komentář k akciovému trhu

Během páteční obchodní seance se situace na globální scéně ohledně šíření paniky v souvislosti s nákazou koronavirem nezměnila, spíše naopak. Pokračující nárůst diagnostikovaných případů vyvolává nové a nové restriktivní opatření a investoři je přetavují v obavu o budoucí vývoj světové ekonomiky. Dlouhotrvající omezení již mohou způsobit přechod světových trhů z korekce do recese.

Nejcitlivěji opět reagovala Erste Group (-5,49 %), výrazné ztráty si však připsaly i ostatní finanční instituce, tedy Komerční banka (-3,03 %), VIG (-2,43 %) a Moneta (-2,13 %). Zasažen byl i zbytek trhu a Praha skončila bez jediného růstového titulu. Index PX nakonec uzavřel se ztrátou 2,8 % na úrovni 963 bodů.

USA – Dow Jones: 25,865 (-1.0%); S&P500: 2,972 (-1.7%); Nasdaq: 8,576 (-1.9%)

Akcie na Wall Street si v pátek během další volatilní seance připsaly výrazné ztráty (S&P 500 -1,71 %; 2 972,37 b.), i přes to dokázaly indexy uzavřít divoký týden v zisku (+0,6 %). Současný sentiment tíží šířící se strach z koronaviru a jeho negativní dopady na světovou ekonomiku. Trhům nepomohly vzhůru ani lepší měsíční data z trhu práce (+273 tis.), nezaměstnanost se propadla na padesátiletá minima (3,5 %).

Největší ztráty si opět připsal těžce zkoušený energetický sektor (-5,6 %) pod vlivem kolabujících cen ropy (WTI -10 %, 41,28 USD). Černé zlato zažívá volný pád kvůli klesající poptávce, OPEC+ se navíc nedokázal dohodnout na dalším omezení těžby. Výnosy amerických dluhopisů dále padají na rekordní úrovně, desítky se podívaly až na 0,7 %.

Koruna k euru na závěr týdne kolísala kolem úrovně 25,40 CZK/EUR. Trh bez reakce přešel výsledky mezd za 4Q. Ostatní měny v regionu měly podobně smíšený vývoj, ale k žádné výraznější změně nedošlo. Dolar k euru v pátek dál ztrácel, z ranní úrovně 1,125 USD/EUR se dostal na 9měsíční minimum 1,135 USD/EUR. Dolar dál sráží spekulace, že Fed v dohledné době bude agresivně snižovat sazby. Trh naopak bez reakce přešel dobré výsledky z amerického trhu práce. Následně koruna k dolaru v pátek posílila o 20 haléřů na 9měsíční maximum 22,40 CZK/USD.

Kalendář – významné události

Německo: průmyslová výroba (leden): -1,3 % r/r (oček. -3,9 %)

09:00 – ČR: obchodní bilance (leden)

J&T BANKA, privátní banka úspěšných:

Od roku 1998 se staráme o investice a finance těch nejbohatších, těch nejnáročnějších. Individuální přístup a maximální komfort je cítit ve všem, co děláme. Jsme privátní bankou, která klientům pomáhá majetek zhodnotit, ochránit a předat dalším generacím a v neposlední řadě si ho také užít. Učíme se od těch nejlepších a rosteme spolu s našimi klienty.

Vedle komplexních služeb family office a privátního bankovnictví poskytujeme specializované financování v oblasti real estate a podnikových akvizic. Do bankovního holdingu J&T patří kromě české J&T Banky její slovenská pobočka, ruská banka J&T Bank ZAO a banka J&T Bank and Trust se sídlem na Barbadosu.

Více informací na: www.jtbank.cz

Zdroj: Kurzy.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close