Akcie

Roční provozní zisk Avastu naplnil odhady, zvyšuje dividendu

Aktualizováno

Původem česká antivirová společnost zvýšila očištěný provozní zisk EBITDA za celý rok o 7,9 % na 483,0 milionu USD, což naplnilo odhady analytiků, oslovených Bloombergem. Zisk před zdaněním za celý finanční rok dosáhl na 314,6 milionu USD a provozní zisk 344,6 milionu USD. Firma také navrhla konečnou dividendu splatnou v červnu 2020 ve výši 10,3 centů na akcii; celková dividenda za rok činí 14,7 centů na akcii, což představuje nárůst o 8,1 %. Akcie společnosti uprostřed výprodejů na pražské burze i v zahraničí odevzdaly počáteční zisky a před 11:00 jsou zhruba 0,8 % v záporu.

„Za celý rok 2020 za skupinu očekáváme organický růst tržeb ve středně jednociferném řádu a stabilní hodnotu EBITDA marže,“ uvedl v prohlášení generální ředitel Ondřej Vlček. 

Upravená EBITDA marže činila loni 55,3 %. Upravené tržby stouply v celém roce o 5,6 % při aktuálních kurzech na 873,1 mil. USD. Organický růst u tohoto ukazatele přesahuje 9 %, což bylo dáno dvojciferným růstem v byznysu přímého desktop spotřebitele, upozornil také Vlček. Upravené tržby v této divizi (Consumer Direct Desktop) se za celý rok vyhouply na 632,9 mil. USD, což je růst o 9,1 % při aktuálních kurzech, s organickým růstem 10,7 %.

V souladu jsou podle analytiků Patrie také klíčové provozní ukazatele v klíčové Direct Consumer Desktop divizi: Průměrný produkt na zákazníka vzrostl o 4,2 % na 1,45 oproti očekávaným 1,47 a průměrný příjem na zákazníka vzrostl o 3,6 % na 51,02 USD oproti očekávaným 51,95 USD. Počet spotřebitelů se za cleý rok zvýšil o 3,5 % na 12,62 milionu.

Počet zákazníků a penetrace stouply jak na zavedených trzích, jako jsou Spojené státy, tak na nových cílových trzích. V jihovýchodní Asii se počet spotřebitelů zvýšil o 19 % a ve střední a východní Evropě o 13 %. Consumer Desktop je důležitým kanálem pro transakce produktů podporujících mobilní zařízení.

Společnost také oznámila ukončení poskytování dat své dceřiné firmě Jumpshot od ledna 2020 a „přizpůsobila tak své nabídkové portfolio základním hodnotám ochrany dat a soukromí uživatelů“, stojí v tiskovém prohlášení. Vlček v dnes zveřejněném rozhovoru uvedl, že v týdnech po propuknutí aféry kolem prodeje údajů o uživatelích prostřednictvím dceřiné společnosti Jumpshot nastal „mírný nárůst“ v odinstalovávání produktů, trend se ale vrací k normálu. „Určitý ohraničený dopad zde byl, byl ale omezený,“ uvedl dnes podle agentury Reuters Vlček v rozhovoru. Náklady na uzavření Jumpshotu Avast již dříve odhadl na 15 až 25 milionů USD.

Akcie Avast na pražské burze klesly od začátku roku do úterý o zhruba 10 %, o výprodej se postarala mimo jiné kauza s dceřinkou Jumpshot a nejnověji také napětí kvůli epidemii koronaviru, vůči kterému nezůstala imunní ani pražská burza jako celek.

Z analytiků sledovaných Bloombergem jich 12 doporučuje titul kupovat a dva prodávat. Morgan Stanley dnes potvrdila cílovou cenu na tento titul na 480 GBp s doporučením „overweight/In-line“, Jefferies potvrdila cílovou cenu na 602,00 GBp s nákupním doporučením.

Vývoj akcií Avastu za poslední dva měsíce…

 

…a od uvedení na pražskou burzu:

Zdroje: Avast, Bloomberg, Patria.cz

Zdroj: Patria.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close