Akcie

Ropné nadšení opadlo. Zvládnou trhy další špatná data?

Včerejší pozitivní nádech na finančních trzích našel oporu ve strmě rostoucí ceně ropy, zatímco nová data trhy zvládly. Ropa ovšem zisky osekala a zůstává vysoce volatilní. Nad tvrzeními Donalda Trumpa o dohodnutém snížení těžby narostly vážné pochybnosti. Rusové žádné jednání nepotvrdili, Saúdové aspoň mluvili o svolání mimořádného jednání.

Hlavně by ale USA musely použít opravdu velmi silné páky, aby Rusko i Saúdská Arábie takto extrémně osekaly produkci, aniž by se do toho zároveň museli zapojit také američtí producenti. I tak má dnes dopoledne ropa opět tendenci růst směrem nad 30 dolarů za barel.

Indexy nákupních manažerů ze služeb v eurozóně jsou dnes ráno revidovány vesměs dolů a potvrzují tím silný útlum sektoru. To těžko překvapí. Odpoledne nás čeká sada čísel z amerického trhu práce a tentokrát půjde o počty pracovních míst, mzdy a nezaměstnanost. Tržní konsensus věstí zhoršení, a to úbytek asi 100 tisíc pracovních míst po silném růstu v předchozím měsíci. Ve světle masivního nárůstu žádostí o dávky může být realita nakonec i horší. Mzdy by si podle odhadů zatím měly držet tempo.

Jakkoli mohou být čísla dost špatná, zdá se, že trh je na takové zprávy v zásadě připraven. Na co podle nás není připraven, to je déle trvající období, kdy se ekonomika nebude moci vracet zpět vzhůru. Právě proto neustále sledujeme expanzi nákazy v Evropě i USA, kde hrozí další prodlužování opatření uměle tlumící aktivitu v zájmu ochrany zdraví.

V minulém týdnu táhly vzedmutí akciových trhů hlavně nejvíce postižené cyklické sektory, na které se zaměřili spekulanti číhající na rychlé zisky. Zároveň koncem kvartálu docházelo k rebalancím portfolií fondů, do kterých bylo třeba „dovážit“ akcie po propadu jejich hodnoty. Tento týden už velkou přesvědčenost investorů o směřování vzhůru moc neukazuje.

Konkrétně dnes akcie v Evropě odepisují asi půl procenta, zatímco dluhopisy zůstávají poměrně v klidu. Na eurodolaru sledujeme další posílení americké měny, která se dostává pod 1,0800. Koruna má tendenci lehce slábnout, přičemž ale dnes vykazuje jen drobné změny na páru s eurem a její kurz se drží lehce nad 27,50.

Zdroj: Patria.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close