AkcieDluhopisy

Rozbřesk: Masivní destrukce sektoru služeb v Itálii ukazuje, na co se má připravit Španělsko

Taková destrukce sektoru služeb, jakou v pátek ukázala čísla z Itálie, nemá v poválečném období paralelu. Index PMI ve službách spadl v Itálii na neuvěřitelných 17,4 bodu – extrémně pod hranici 50 bodů oddělujících expanzi od kontrakce. I když přes víkend zpomalil přírůstek počtu nových případů v Itálii (i ve Španělsku), vyhráno zdaleka není. Poslední zprávy z Číny ukazují, že se začínají objevovat nové případy koronaviru a některá restriktivní opatření se tak znovu vracejí do hry i tam.

Podobně s rezervou je proto třeba brát i slova “věčně optimistického” Donalda Trumpa o tom, že již vidí “světlo na konci tunelu”. Americká nálada v sektoru služeb sice nezaznamenala takový propadák jako ta italská, epidemie v USA se však naplno rozběhla až v druhé polovině měsíce (březnový průzkum amerického trhu práce je přitom dělaný primárně na dotaznících z první poloviny měsíce). Čistý pokles pracovních míst (payrolls) byl v březnu i tak nejhorší od roku 2009 (-800 tisíc). A to se v něm ještě nemohl odrazit astronomický nárůst počtu nezaměstnaných na úřadech práce, který v USA za poslední dva týdny dosáhl skoro 10 miliónů nových nezaměstnaných osob.

Tento týden budeme s napětím vyhlížet česká čísla z trhu práce za měsíc březen. Prudké nárůsty nezaměstnaných hlásily v uplynulém týdnu nejen Spojené státy, ale i některé evropské země – Rakousko, Norsko. My zatím věříme, že v případě Česka nemusí být změna tak radikální. Český trh práce byl relativně hodně napjatý – zatížený extrémním počtem neobsazených pracovních pozic (přes 300 tisíc). A vláda od začátku slibovala podnikům kurzarbeit (který bude v detailech představen během dneška). Spíše než masivní nárůst nezaměstnaných je v březnu podle nás pravděpodobnější prudký pokles neobsazených pracovních pozic.

Politici nejen v Česku se snaží trvalým škodám epidemie na trhu práce zabránit. Tento týden bude v centru pozornosti setkání ministrů financí členských zemí EU a eurozóny (v úterý), na kterém by kromě jiného měl být navržen celoevropský program kurzarbeitu od Evropské komise (v celkovém objemu okolo 100 miliard eur). Ďábel bude ovšem jako vždy ukryt v detailech a v tom, jakým způsobem by iniciativa Komise doplnila/podpořila řadu již rozběhlých národních projektů.

*** TRHY ***

CZK a dluhopisy

Česká koruna se opět kvůli horší náladě na globálních trzích dostala pod tlak. Měnový pár je na dostřel od 27,80 EUR/CZK. Tento začíná na akciových trzích o něco veseleji, ale je otázkou, jak dlouho trhům optimismus vydrží…, mnoho pozitivních zpráv investoři v zásobě nemají (viz úvodník). Na domácí scéně budou v centru pozornosti čísla z českého trhu práce.

Zahraniční forex

Ani oficiální statistiky z amerického trhu práce, a nakonec ani index podnikatelské nálady ve službách nepřinesly tak dramatické zprávy, které by hovořily o pádu americké ekonomiky z útesu (posun míry nezaměstnanosti na hodnotu 4,4 % je stále snesitelný a nekoresponduje příliš s novými žádostmi o podporu). I proto se možná eurodolar drží v blízkostí hodnoty 1,08.

Euro naopak trápí nejednota mezi členskými státy eurozóny ohledně vydání společných pandemických eurobondů. Koronavirem nejpostiženější země – Itálie, Španělsko a Francie volají po vydání eurobondů (což by šlo chápat jako další posun v integraci měnové unie), zatímco Německo a Holandsko jsou proti. V úterý budou mít na toto téma ministři financí conference call a pokud v této otázce nastane posun, může to být pro euro plus.

Ropa

Optimismus ohledně možného obnovení dohody na produkčních škrtech vystřelil cenu ropy jen během čtvrtka a pátku o téměř 40 % výše. V průběhu víkendu však pozitivní sentiment mírně korigoval odklad plánované schůzky největších světových těžařů z dneška na čtvrtek, na což dnes reaguje ropa Brent mírným poklesem k hranici 33 dolarů za barel.

Odklad mimořádného jednání, na které jsou pozváni všichni nejvýznamnější producenti, dává tušit, že dohoda na kolektivním snížení těžby prozatím není vyjednána. Nakonec, v průběhu víkendu nabrala na obrátkách diplomatická přestřelka mezi Saúdskou Arábií a Ruskem, které se navzájem obviňovaly za neúspěch březnového jednání aliance OPEC+. Na druhou stranu, Saúdové v neděli odložili zveřejnění vlastních exportních cen, což lze interpretovat jako dočasnou pauzu v cenové válce a vstřícné gesto vůči ostatním producentům před čtvrtečním jednáním.

Velkou neznámou však v tuto chvíli zůstává rozsah případných produkčních škrtů a hlavně seznam zemí, které by se jich účastnily. Těžko si totiž představit, že saúdsko-ruská aliance přistoupí k bezprecedentně agresivním těžebním škrtům (odhady hovoří až o 10 mil. barelů denně), aniž by jim v tom sekundovali američtí těžaři. To však bude problematické hned z několika důvodů – silného antitrustového zákonodárství, roztříštěné struktury tisíců domácích producentů a nakonec také zjevné neochoty (a vlastně i absence legislativních nástrojů) Trumpovy administrativy diktovat domácím producentům rozsah těžby.

Zdroj: Patria.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close