Akcie

RWE loni zdvojnásobila zisk na 1,2 miliardy eur, čeká další růst

Největší německý producent energie loni zhruba zdvojnásobil upravený čistý zisk na 1,2 miliardy eur (31,2 miliardy Kč) z 591 milionů eur o rok dříve. Dařilo se mu prodávat jak elektřinu, tak i plyn. Firma výsledkem překonala odhady analytiků a dnes také uvedla, že z loňského zisku navrhne zvýšit dividendu. Na letošní rok počítá s dalším růstem zisku.

Zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) firma loni zvýšila o 40 procent na 2,1 miliardy eur. Analytici jej v anketě agentury Reuters odhadovali na 2,16 miliardy eur, upravený zisk pak očekávali v průměru 1,03 miliardy eur.

Téměř na trojnásobek, respektive na 702 milionů eur, se vyšplhal zisk divize obchodu a dodávek. Ta obchoduje se zemním a se zkapalněným zemním plynem (LNG).

RWE předpokládá, že letos se EBITDA bude pohybovat mezi 2,7 miliardy a třemi miliardami eur. Očištěný zisk pak očekává od 850 milionů do 1,15 miliardy eur.

Akcie společnosti dnes klesají společně s celým evropským trhem, po úvodním propadu o více než 12,5 % korigují na necelých -9 %.

Letošní hospodářské výsledky už firma zveřejní jako nový koncern, který v sobě bude zahrnovat rovněž aktivity v oblasti obnovitelných zdrojů energie. se nově díky dohodě s konkurenční společností stala třetím největším výrobcem obnovitelné energie v Evropě. Do dalšího rozšiřování obnovitelných energií chce firma investovat pět miliard eur.

Dividendu za loňský rok navrhuje zvýšit o deset centů na 80 centů na akcii. Za letošek pak chce akcionářům přidat ještě dalších pět centů.

Zdroj: Patria.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close