Akcie

Složitý rok skončil pro E.ON úspěšně, viru ale nebude ušetřen ani on

Německý distributor energie má za sebou náročný, ale víceméně úspěšný rok 2019, kdy se mu podařilo uzavřít komplikovanou akvizici Innogy a výměnu aktiv s . Ta mu pomohla navýšit tržby ve srovnání s rokem 2018 o 40 % na více než 41 mld. EUR a provozní zisk o 10 % na 3,2 mld. EUR. S tím však bohužel rostl také čistý dluh, který se více než zdvojnásobil na bezmála 40 mld. EUR a nyní tedy dosahuje 7násobku ukazatele EBITDA (před rokem jsme byli na 4násobku).

Pro investory je však mnohem zajímavější pohled do budoucna než do minulosti, a proto se jejich oči upíraly k výhledu na rok 2020 a dál. Tam se dá říct, že management splnil očekávání trhu. Infrastruktura a maloobchodní aktivity přejaté od Innogy zvednou provozní zisk v roce 2020 do intervalu 3,9 až 4,1 mld. EUR, což značí nárůst o 25 %. Do roku 2022 se pak počítá s průměrným ročním růstem (CAGR) o 7 až 9 %. Z toho se dá vyvodit hodnota 4,7 mld. EUR pro samotný rok 2022, což kopíruje odhad trhu. Nezklamala ani dividendová politika – management má v plánu zvedat do roku 2022 odměnu akcionářům v průměru o 5 % každý rok.

Co se týče dopadů současné pandemie COVID-19, management nepředstírá, že bude jako distributor energie úplně ušetřen. Utlumení výrobní a komerční činnosti v ekonomice se projeví na poptávce, a tedy i na maržích segmentů Energy Networks (distribuce) a Customer Solutions (maloobchod). Jaký ten dopad konkrétně bude, nedokáže management přesně vyčíslit, avšak v rámci úspor počítá s pozastavením některých infrastrukturních projektů. Dopady pandemie by měla tlumit povaha byznysu, který je z 80 % regulován.

Akcie dnes rostou o 7 %.

Zdroj: Patria.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close