Akcie

Španělsko a Itálie dnes zakazují short-selling. Jižní Korea až na půl roku

Po brutálním čtvrtku na trzích zakázaly během pátku italské a španělské regulační orgány short-selling některých akcií. 

Španělský zákaz ovlivní 69 akciových titulů, včetně všech likvidních akcií, které ve čtvrtek klesly o více než 10 %, a všech nelikvidních akcií, které klesly o více než 20%. V Itálii bude zákazem ovlivněno 85 akciových titulů. Short-selling některých italských a španělských cenných papírů bude po daný den podléhat zákazu i na všech obchodních místech Velké Británie.

Italský FTSE MIB klesl ve čtvrtek klesl o 17 %, zatímco španělský IBEX-35 poklesl o 14 %. U obou jde o rekordní ztráty v rámci globálních výprodejů poté, co opatření oznámená Evropskou centrální bankou a USA pro boj proti ekonomickým dopadům koronaviru investory zklamala.

Oba benchmarky aktuálně rostou o 3 – 4 %. Mezi společnosti, které budou před short-sellingem chráněné patří UniCredit, , Banco nebo Telefonica.

V Německu short-selling zakázán nebude, řekl mluvčí . Německý benchmarkový index ve čtvrtek klesl o 12 %. Švýcarský SIX zákaz také neplánuje, nizozemský regulátor trhu řekl, že situaci sleduje.

Short-selling by zakázán i na některých asijských trzích. Nejdále zašla Jižní Korea, která zakázala short-selling akcií kotovaných na burzách Kospi, Kosdaq a Konex po dobu šesti měsíců. V Thajsku sice short-selling zakázán nebyl, ale pravidla se upravují podle aktuálního tržní situace.

Zdroj: Bloomberg

Zdroj: Patria.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close