Akcie

Summary: Výsledky HSBC, varování Apple a slabší Vánoce Walmartu

Přestože výsledková sezóna za 4Q19 pozvolna končí, v rukávu ještě zbývá několik korporátních es.

Evropa:

V Evropě dnes přitahuje pozornost především kontinentální bankovní jednička . Mluvíme-li o pozici evropské bankovní jedničky, mějme současně na paměti, že převážná část bilance je exponována vůči Asii.

Zisk před zdaněním za 4Q19 dosáhl výše 4,3 mld. USD a celkem pohodlně tak předčil tržní očekávání. Pod překvapením jsou podepsané o něco vyšší tržby a nižší rizikové náklady. Proti tomu stojí vyšší provozní náklady. Kapitálová přiměřenost (CET1) dosahuje 14,7 %, což je 50 bps nad tržními odhady. Posun v kapitálové pozici přichází skrze výraznou redukci rizikově vážených aktiv (RWA).

4Q19 ovšem zůstal zcela ve stínu strategického updatu, který trh nepřijal zrovna s nadšením. Největším zklamáním je zamýšlený kapitálový program, který konzervuje kapitálovou pozici po dobu minimálně příštích dvou let. A to i přes plánovanou objemnou redukci RWA (100 mld. USD) převážně v méně rentabilních operacích, které vážou příliš mnoho málo produktivního kapitálu (ROTE jen kolem 2 %).

Trh si v očekávání menší bilance sliboval od nemalý zpětný odkup akcií. K tomu se ale nedostaneme dřív než v roce 2022. Mezitím hodlá banka fungovat s CET1 poměrem na úrovni cca 15 %, přičemž kapitál uvolněný restrukturalizací bude reinvestován v Asii a privátní bance.

Součástí nové strategie je i plánované propuštění až 35 000 zaměstnanců. Celkově by tak měla banka do roku 2022 snížit roční náklady o 4,5 mld. USD. Restrukturalizace přijde na 6 mld. USD, dalších 1,2 mld. USD spolknou ztrátové prodeje některých aktiv. Zeštíhlením (RWA) o 100 mld. USD by tak měla banka bezprostředně uvolnit jen 0,7 mld. USD přebytečného kapitálu. Návratnost vlastního kapitálu (ROTE) by se měla v roce 2022 pohybovat v rozmezí 10-12 %, což je lehce nad tržním konsenzem.

Akcie odevzdávají 6 %.

USA:

Ještě než se dostaneme k výsledkům Walmartu, připomeneme dosud nejzávažnější varování o reálných dopadech koronaviru z korporátní sféry. Jen tři týdny poté, co ukázal optimistický výhled pro F2Q20, byl nucený od něj upustit. Důvodem je již zmíněná epidemie, která postihuje jak nabídku, tak poptávku po přístrojích s logem nakousnutého jablka. Akcie Applu klesají o 2 % a táhnou sebou dolů i prakticky celý dodavatelský řetězec.

Oznámení za F4Q20 má již za sebou i globální maloobchodní lídr Walmart. Po sérii silných kvartálů, které se opíraly o online prodeje a rostoucí americkou ekonomiku, přichází o něco slabší vánoční nákupní sezóna. Tržby z obchodů otevřených více než rok rostly meziročně jen o 1,9 %, přičemž trh čekal 2,4 %. Můžou za to slabší týdny před vánocemi. Online prodeje sice vzrostly meziročně o 35 %, ale divizi se zatím nedaří dostat do zisku. Společnost navíc zklamala i výhledem pro FY21, který ke všemu prozatím ani nebere v potaz epidemii koronaviru. Akcie přesto posilují o 1 %.

Zdroj: Patria.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close