Akcie

Tabák udržel tržní podíl, letošek tak úspěšný být nemusí (komentář analytika)

CR (TABAK/Tabák) dnes před otevřením trhu zveřejnil své výsledky za celý uplynulý rok 2019. Výsledky skončily nad našimi odhady.

Hlášený čistý zisk za rok 2019 dosáhl 4,032 mld. Kč (+4,8 % rmeziročně) oproti námi očekávaným 3,950 mld. Kč. Přispěl k tomu zejména mimořádný růst tržeb na 17,1 mld. Kč (+21,4 % meziročně) oproti námi očekávaným 16,1 mld. Kč.

Růstu tržeb dopomohly vyšší prodeje zařízení HEETS a IQOS (3,4 mld. Kč) a příznivé ceny klasických cigaret, částečně však byly však poznamenány nižšími prodanými objemy. V důsledku toho se provozní marže snížila na 29,3 % z 34,0 % před rokem, což připisujeme zejména vyššímu podílu produktů HEETS v produktovému mixu a souvisejícím marketingovým nákladům a poplatkům mateřské společnosti International.

Podíl Tabáku na trhu HEETS vzrostl meziročně z 2,6 % na 5,9 % v České republice a z 3,7% na 6,7% na Slovensku. Celkový tržní podíl (dohromady HEETS s cigaretami) se meziročně v ČR zvýšil na 41,3 % (z 39,7 %) a klesl na 57,4 % z 58,7 % na Slovensku s tím, jak postupný přechod kuřáků na zahřívaný tabák kanibalizuje segment tradičních cigaret.

Kvůli současné nejistotě způsobené šířením koronaviru odložil TABAK konání své valné hromady z dříve plánovaného termínu 24. dubna. Nové datum konání bude sděleno akcionářům spolu s návrhem na dividendu, jejíž výši zatím společnost nenastínila.

Výsledky hodnotíme jako POZITIVNÍ. Společnost dosáhla historicky vysokých čísel na všech liniích výsledovky a dokázala si udržet celkový tržní podíl. Slabší než očekávanou marži připisujeme rychlému přechodu kuřáků na HEETS. Letošní rok pro Tabák už tak úspěšný podle našeho názoru nebude – nikoli kvůli koronaviru (byznys Tabáku je anticyklický), ale kvůli vyššímu zdanění cigaret i HEETS. To jsme však nahlas říkali již na podzim, a náš model s letošním poklesem zisku v řádu středních jednotek procent počítá.

Akcie CR doporučujeme akumulovat s cílovou cenou 15 200 Kč na akcii.

Zdroj: Patria.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close