Akcie

Trhy by si mohly udělat pauzu od výprodejů, pražská burza začíná později

Aktualizováno

Trhy by si dnes mohly udělat pauzu od nejhoršího výprodeje na akciových trzích od globální finanční krize. Důvodem je optimismus, že centrální banky se znovu a zas ujmou role zachránce. Pražská burza oznámila, že dnes nebude z technických důvodů zahájeno obchodování dle platného harmonogramu. Na vyřešení problému intenzivně pracuje. Problém se týká všech partnerských burz, uvedla na svém webu.

Americký index S&P 500 zažil nejhorší týden od roku 2008, nyní jsou ale futures na něj v plusu. Evropské kontrakty rostou o zhruba 1,66 %, o 1,8 % v případě německého indexu DAX v 08:32.

Asijské trhy zahájily den v mínusu, než se ale japonská centrální banka přidala k té americké a vydala mimořádné prohlášení s ujištěním, že budou podniknuty „přiměřené“ kroky. Za hotově se považuje snížení úrokových sazeb v Austrálii, dojít by k tomu mohlo v úterý. Americké, australské a novozélandské desetileté výnosy sestoupily na nová rekordní minima a japonský jen na páru s dolarem klesá. Jako by se investoři odkláněli od obav z šíření koronaviru k nadějím, že zakročí centrální bankéři.

Počet úmrtí na nový typ koronaviru překročil po celém světě 3000. Spojené státy oznámily úmrtí druhého pacienta, který se nakazil novým typem koronaviru. Obětí je asi 70letý muž, uvedla agentura Reuters s odvoláním na prohlášení úřadů pro oblast Seattlu a King County.

O prvním případu nákazy nemocí COVID-19 ve státě New York mezitím informoval tamní guvernér. První případ potvrdily Indonésie i Česká republika, v tuzemsku jsou to hned tři. Ministerstvo zdravotnictví o víkendu oznámilo, že pozitivní nálezy se týkaly dvou lidí v pražské Nemocnici Na Bulovce a jednoho v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Všichni tři v poslední době přicestovali z Itálie.

Parlamentní volby na Slovensku vyhrálo opoziční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igora Matoviče, které v sobotním hlasování získalo 25,02 procenta hlasů. Na druhou příčku odsunulo dosavadní nejsilnější vládní stranu Směr-sociální demokracie (Směr-SD), která tak po čtyřech vítězstvích v řadě tentokrát nevyhrála a patrně skončí v opozici.

V tuzemsku se dnes významné kurzotvorné zprávy nečekají. V pátek dosáhl celkový objem obchodů nového maxima. Zobchodovalo se celkem 1,79 miliardy Kč. O dnešních problémech pražské burzy viz výše.

Denní souhrn závěrečných cen z pražské burzy

ze dne 28.02.2020

Největší vzestupy

Největší pády

Zdroj: Patria.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close