Akcie

Trump poslal americké akcie do dvouciferných zisků. V čele finance a technologie

Volatilní obchodování na zámořských trzích pokračuje i v závěru týdne. Po včerejším razantním propadu se dnes trhy nadechly k výraznému zisku. Kdyby nebylo předchozích propadů, tak by zisk přes 7 % na hlavních indexech byl pro většinu investorů velmi pozitivní zprávou. Ve stínu posledních dní se ale nacházíme stále velmi daleko od předchozí růstové trajektorie.

Trhy většinu obchodní seance čekaly na vyjádření prezidenta Donalda Trumpa a držely se v zisku mezi 3 a 4 %. Pak ale začal úřadovat americký prezident. Nejprve oficiálně vyhlásil stav národní pohotovosti ohledně koronaviru. Následně oznámil, že na podporu ekonomiky odpustí úroky na všechny federální studentské půjčky. Následně pomohl i ropě vystoupat o necelých 5 % svým prohlášením velké množství ropy na zvýšení rezerv.

Americké indexy díky tomu zakončily obchodní seanci se ziskem necelých 10 %. Nejvíce se dařilo sektorům financí a informačních technologií, které přidaly přes 10 %. Technologie 12 % a finance dokonce 13,2 %. Jednou z mála společností, která na dnešním zeleném plátně výsledků obchodování v USA nevydržela, je . Ta po slibném začátku zakončila obchodování 2,5 % v minusu.

Trump vyhlásil stav nouze v USA

Americký prezident Donald Trump dnes ve Spojených státech vyhlásil stav nouze kvůli pokračující epidemii nového koronaviru. Opatření podle něj dává vládě k dispozici až 50 miliard dolarů (118,9 miliardy korun) na boj s nákazou a umožňuje přijímat rychlejší rozhodnutí. Prezident vyzval nemocnice, aby se od nynějška řídily podle svých nouzových plánů, a rozšířil některé pravomoci ministerstva zdravotnictví. Nákaza se v USA potvrdila u téměř 2000 lidí, přes 40 jich zemřelo.

Prezident dnes slíbil, že v první polovině příštího týdne by mělo být v zemi k dispozici až půl milionu nových testů na koronavirus a brzy by jich měly mít USA díky spolupráci se soukromým sektorem celkem asi pět milionů. Spojené státy se podle odborníků v současnosti potýkají s nedostatečným množstvím testovacích sad, a nemají proto přehled o skutečných rozměrech epidemie v zemi.

Trump rovněž prohlásil, že nechce, aby test podstupoval kdokoliv na požádání, a že je potřeba mít „určité symptomy“. Oznámil proto vytvoření internetové stránky ve spolupráci se společností Google, na níž budou moci nemocní lidé popsat svoje symptomy a až na základě toho jim bude doporučeno místo, kde mohou případně testy podstoupit.

Výjimečný stav může v USA vyhlásit pouze prezident, Trump tak učinil v minulosti již několikrát, například kvůli záplavám na středozápadě země či požárům v Kalifornii.

(Zdroj: Patria, čtk)

Zdroj: Patria.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close