Akcie

Týdenní výhled: Ekonomiky se stále více vypínají, je třeba se připravit na velmi špatná data

Přes víkend jsme se dočkali opět ve většině negativních zpráv. Klíčové sledované statistiky se nadále týkají šíření nákazy koronavirem, které zůstává velmi rychlé v Itálii a nabralo extrémní tempo už i v USA, jejichž Wuhanem se stává přímo finanční centrum New York. Čtvrtina americké populace už čelí omezení pohybu či zákazům vycházení a restriktivní opatření přibývají. To je taktéž případ západní Evropy, která narychlo utužuje omezení, ovšem rovněž už při masivně narůstající nákaze, čímž se snižuje efektivnost prevence. Předpokládáme další pokračování tohoto trendu – na spadnutí jsou nová omezení v Británii a Německu. K novým opatřením budou zřejmě muset sáhnout i státy USA, případně i federální vláda.

Spolu s výše uvedeným dochází podle očekávání k rychlému přepisování odhadů pro výkon západních ekonomik pro letošní rok, a zejména jeho druhé čtvrtletí. Americké HDP může podle MS nebo GS ve 2Q spadnout klidně o 25-30 procent. A přibývá náznaků, že opatření proti šíření viru se budou protahovat, čímž hrozí i prodlužování hluboké recese.

Zatímco v předchozích týdnech byla celkem ignorována nová makrodata, to se postupně změní. Začínáme už dostávat statistiky ze západních zemí, které mohou postihnout klíčové období března. Na programu jsou předběžné indexy nákupních manažerů z eurozóny. Čeká se propad hlouběji pod neutrálních 50 bodů, což asi indexy snadno splní. Stále platí, že odhady jsou hodně na vodě a březnová realita nám do značné míry dodá hrubý základ, od kterého se nová očekávání budou odvíjet. Určitě také upozorníme na americkou statistiku žádostí o dávky v nezaměstnanosti. Postihne týden, kdy už byla v platnosti řada omezení, takže řady žadatelů budou opravdu dlouhé. Namísto údajů řádově 200-300 tisíc, na které jsme byli roky zvyklí a trh je už přehlížel, je třeba se připravit na údaj kolem 2-4 milionů. Stejně jako samotné číslo je obrovský i rozptyl odhadů.

A dění se tento týden bude znovu točit i kolem podpory ekonomikám ze strany hospodářské politiky. Největší efekt na tržní sentiment by měla mít nová opatření v USA. Návrh na balík za 1-2 biliony USD byl zatím zastaven v Senátu, neboť mezi republikány a demokraty panují rozpory ve způsobu využití peněz. V rámci balíku je ve hře přímá dotace občanům ve výši asi 3000 USD na rodinu.

Zásadní pro situaci na trzích nyní zůstává to, zda se je politikům podaří přesvědčit, že současná hluboká recese bude mít krátkého trvání. Jestliže vývoj nákazy nebo nedostatečnost opatření budou hovořit pro trvalejší problémy, akcie čekají další těžké časy.

Česká národní banka má tento týden řádné měnové zasedání. Už v mezidobí přistoupila ke snížení úrokových sazeb o 50 bazických bodů a ve čtvrtek se od ní čeká ještě jednou totéž. V kurzu koruny by měl být tento výhled zohledněn, ale ani tak nelze vyloučit další tlak na českou měnu ze strany obecných prodejů rizika. Důležité budou signály z ČNB jak o ochotě přistoupit k další podpoře, tak o názoru na prudké oslabení měny a odhodlání ji případně bránit intervencemi.

Korporátní fundament se v uplynulých týdnech v podstatě neměl šanci prosadit v každodenní tvrdé konkurenci počtu nově nakažených, mohutné monetární a posléze i fiskální kanonády, nebo v rychlém sledu oznamovaných a utahovaných karantén. Pravděpodobně tomu nebude jinak ani v tomto týdnu, a to i přesto, že máme na programu zajímavá jména jako , , nebo Technology. Přitom takový by dle našeho názoru možná i stál za krátkodobou spekulaci, neboť akcie naposledy obchodovaly za podobnou cenu v době, kdy tržby/zisky padaly volným pádem z předešlého cyklického vrcholu, přičemž nyní stojíme spíše na prahu cyklu nového. Vzhledem k přetrvávající volatilitě ovšem těžko predikovat, do jaké atmosféry bude společnost ve středu reportovat.      

A tak raději využijeme tento prostor pro krátké ohlédnutí za uplynulými několika týdny. Ze sektorového pohledu byli v Evropě investoři nejvíc v bezpečí v telekomunikacích (v minulém týdnu +8 %). Relativně (k výkonu trhu) dobrou sázkou se ukazují být i herní vývojářská studia (Ubisoft, Blizzard), nebo online prodejci potravin (Amazon, Ocado). Protipólem je nepřekvapivě všechno, co má co do činění s cestováním, turizmem, nebo socializováním. Sektor Travel & Leisure ztratil letos už polovinu hodnoty, přičemž evropský akciový trh reprezentován indexem Stoxx Europe 600 odepsal „jen“ 30 %. Černého Petra v rámci sektoru si vytáhl provozovatel výletních plaveb s -76 % ytd. V těsném závěsu je švýcarský vlastník duty-free obchodů Dufry s -72 %. Aerolinky British Airways, easyJet, nebo Air France již požádaly o státní pomoc, Alitalia bude konečně znárodněna.

Z dalších odvětví jen namátkou: síť kin Cineworld -77 % ytd, sázková kancelář William Hill -79 %, síť restaurací Restaurant Group -85 %, provozovatel obchodních center Hammerson -67 %, cateringová Compass Group -40 %, a mohli bychom ještě dlouze pokračovat. „Čestnou“ zmínku si pak zaslouží i evropské banky s -42 % ytd. 

Více informací naleznete v přiloženém reportu. 

Zdroj: Patria.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close