AkcieKomodity

Týdenní výhled: Razantní šíření viru způsobilo paniku, válka na ropě může trvat měsíce

Hned zkraje týdne se evropské akciové trhy dostaly na pokraj medvědího trhu a ropa zahájila volným pádem. Investoři vyhledávají bezpečný přístav zejména amerických dluhopisů, jejichž výnosy navíc táhnou dolů sázky na podporu Fedu.

Zatímco v pátek měly trhy tendenci se před závěrem zvedat, víkend vše změnil. Zásadní zprávou je prudké rozšíření koronaviru v hlavních evropských zemích, v čele s Itálií. Následovala karanténa pro nejzasaženější regiony a tržní panika se tak mohla začít znovu roztáčet naplno.

Nečekaný skok v počtu nakažených a mrtvých v Itálii logicky směřuje očekávání k podobnému vývoji ve Francii nebo Německu, kde se už čísla také nebezpečně zvedají. O krok zpět a možná s trochou času navíc zůstávají USA. Očekávání recese nejen v Evropě, ale už i v zámoří, přibývají. Za této situace je důležité, aby se hospodářská politika snažila tlumit paniku v ekonomice a tím minimalizovat škody. Jenže její arzenál je v řadě případů hodně vyčerpaný, takže ani důvěra v efektivitu není velká.

Druhou nečekanou událostí je cenová válka na ropě. Spekulace o tom, jaký útlum těžby by dokázal stabilizovat trh, jsou pryč. Nespolupracující Rusko přimělo Saúdskou Arábii ke spuštění cenové války. Saúdové přestali ustupovat a brát na sebe největší břemeno stabilizace trhu, naopak se rozhodli za cenu ztrát znovu budovat podíl na trhu. To může trvat měsíce a v podstatě se přepisují pravidla, na která jsme dosud na ropě byli zvyklí.

Rychlost šíření viru a cenová válka na ropě jsou události, které nás usvědčují z přílišného optimismu, když jsme v minulém týdnu sázeli na to, že se nejhorší část paniky už přežene. Vzhledem k tomu pozastavujeme doporučení v našem seznamu akciových investičních tipů.

Zásadní otázkou je vedle míry poškození světové ekonomiky i velikost a efektivita podpory hospodářské politiky. Předpokládáme, že podobně jako tržní hráči byli v posledních dnech překvapeni vývojem i politici. Namísto vyčkávání mají silnou motivaci k akci vlády napříč Evropou i v USA. Zdá se, že i Donald Trump přestal koronavirus bagatelizovat. Tento čtvrtek zasedá ECB, která bude čelit velkému problému, jak téměř prázdným zásobníkem bojovat proti novému šoku. Na druhou stranu jsou očekávání na ECB celkem nízko, což jí možná dovolí i překvapit. U Fedu trh nyní spekuluje na pokles sazeb během letošního roku prakticky až na nulu.

Nová makrodata zůstanou v nadcházejících dnech ve stínu čísel o šíření viru a odhadů negativních důsledků. Už zkraje příštího týdne však vyjdou třeba průmyslové statistiky z Číny nebo první březnové průzkumy aktivity v USA, které naopak budou velmi důležité.

Pokud mají být ve stínu tržní paniky nová makrodata, tak o firemních výsledcích to platí dvojnásob. A to i přesto, že v jinak hluchém období mezi výsledkovými sezónami reportují velká IT jména v čele s Oraclem, a Broadcomem. V Evropě budou o pozornost investorů usilovat německé těžké váhy , adidas a .

Výsledky až tak podstatné nebudou a v současné situaci nelze od výhledů asi čekat nic světoborného. Mezitím dále klesají tržní odhady pro letošní růst korporátních zisků. Za týden trh oholil takřka 2 p.b. a nyní počítá už jen s +5,5 % yoy. Poprvé tak klesá pod náš původní odhad ze začátku roku. Ten ovšem budeme muset taky revidovat.

Více informací naleznete v přiloženém reportu.  

Zdroj: Patria.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close