Akcie

Zisk Bank of America spadl skoro o polovinu, chystá se na úvěrové ztráty

Aktualizováno

snížila čistý zisk v letošním prvním čtvrtletí o skoro 49 %. Podobně jako konkurence vytvářela také tato banka rezervy proti případným ztrátám z úvěrů v souvislosti s koronavirovou pandemií. Akcie v premarketu klesají o 2,6 %.

Čistý zisk připadající držitelům kmenových akcií dosáhl během tří měsíců do konce března 3,54 miliardy USD. Ve stejném období před rokem do bylo 6,87 miliardy USD. V přepočtu na akcii se čistý zisk snížil na 40 centů ze 70 centů ve stejném období před rokem. Analytici v průzkumu Refinitiv očekávali v průměru 46 centů na akcii. Analytici v průzkumu Bloombergu čekali u čistého zisku číslo ještě o deset centů vyšší.

Výnosy v prvním čtvrtletí dosáhly 22,8 miliardy USD oproti 23,0 mld. USD před rokem a prakticky v souladu s očekáváním. Na úvěrové ztráty banka vyčlenila 3,6 miliardy USD. V banku tak pro tyto případy měla 4,8 miliardy USD, nejvíce od roku 2010. Loni ve stejnou dobu to byla jenom jedna miliarda.

Bank of America tak následovala konkurenční JPMorgan a Wells Fargo, které už v úterý oznámily největší takovéto rezervy za poslední dekádu.

Všechny tři zmíněné banky už dohromady odložily více než 17 miliard USD. Chtějí z nich pokrýt případné prodlevy ve splácení úvěrů, které očekávají v souvislosti s pandemií choroby Covid-19 a de fakto zmrazením globální ekonomiky. Prodlevy ve splácení dluhu sice ještě výrazněji nenarostly, kroky bankovních domů ale naznačují, že se chystají na silnou hospodářskou recesi. Kromě horšího ekonomického obrázku banky ještě najíždějí na nový účetní standard CECL, který je nutí budovat rezervy v dřívější fázi cyklu.

Čistý úrokový výnos Bank of America spadl v reportovaném období o 2 % na 12,1 miliardy USD, což banka vysvětluje nižšími úrokovými sazbami. Částečně to však dorovnalo větší úvěrování a růst vkladů. Výnos z obchodování poskočil nahoru více, než se čekalo. Pomohly kolísavé trhy a aktivita klientů.

Bank of Amerika platí za spíše konzervativnější banku a útlum je podle analytiků schopna ustát lépe než konkurence. Má totiž menší expozici vůči kreditním kartám a přísnějším úvěrovým standardům. Naopak je v porovnání s jinými bankami citlivější na změnu úrokových sazeb, které Fed v době eskalující pandemie srazil v předtuše hospodářské recese do blízkosti nuly. 

Zdroje: BofA, Reuters, Bloomberg, Google Finance

Zdroj: Patria.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close