Komodity

Benzín pod 23 korun. Vzpomenete, kdy jste za tu cenu tankovali naposledy?

Globální výrazné ekonomické šlápnutí na brzdu omezuje poptávku po komoditách, resp. tlačí na jejich ceny. Nejvýrazněji je to znát na ropě, kde cenový vývoj v tomto měsíci navíc ovlivnil krach jednání mezi producenty ohledně snížení těžby. Ceny ropy tak mají zaděláno zažít vůbec nejhorší měsíc ve své historii. V pondělí např. americká ropa WTI propadla již i pod hranici 20 USD, tedy v březnu aktuálně zlevňuje o zhruba 55 %. Ještě před měsícem se totiž obchodovala okolo 45 USD a během krátké doby se nyní ocitla již na 18 letých minimech.

Obdobná minima zaznamenává i ropa Brent, která je hlavním cenovým benchmarkem pro návazné produkty v Evropě. Dubnový kontrakt si cenově v pondělí sáhl až na 21,65 USD, uzavíral u 22,50 USD.

Zlevňování černého zlata je znát u čerpacích stanic, přestože jejich značná část prodejní ceny směrem dolu mění značně pozvolna. Po delší době u nich v souhrnu dochází především ke srovnání průměrných cen benzínu a nafty, když posledně zmiňovaná komodita byla více než rok i o korunu levnější. U některých pump se nyní již dokonce situace obrací, tedy nafta začíná být naopak dražší.

Benzín pod 23 korun, nafta pod 25 korun

Z řetězců čerpacích stanic je u nás cenovým lídrem ONO (Tank-ONO), u kterého je pokles cen ropy asi nejmarkantnější. V úvodu března stál litr Naturalu 95 u ONO 29,50 Kč, nafta byla o korunu levnější, tedy za 28,50 Kč. Poslední dny lze už u tohoto řetězce Naftu pořídit za 24,50 Kč. Natural 95 dokonce jen za 22,90 Kč, který tak během necelého měsíce zlevnil o 6,60 Kč. Při natankování např. 50 litrové nádrže, oproti stavu před měsícem, tak řidič ušetří již 330 Kč, resp. přes 22 %.

Stále lze přitom narazit na čerpací stanice, kde se cena Naturalu 95 drží u hranice 30 Kč. Odráží to vlastně také průměrná cena, která sice již nabrala strmější pokles, nicméně zatím jen atakuje hranici 28 Kč…

 

U nejlevnějších čerpacích stanic se motoristé každopádně z hlediska výdajů nyní při tankování vrací o více než 11 let zpět a to nebereme v potaz inflaci, resp. v mezičase klesající hodnotu peněz. Na podzim 2008 počínající krize nasměrovala ceny ropy rovněž na jih a následně přelom roku přinesl dlouhodobě nejlevnější pohonné hmoty. Dle historických údajů ČSÚ průměrná cena Naturalu 95 se v lednu 2009 dostala až pod 23,20 Kč. Tedy mírně poklesla i pod úrovně z roku 2002, kdy byl Natural 95 jinak v tomto století vůbec nejlevnější. Nafta v tu dobu dokonce stála jen nevýrazně přes 21 Kč.

Ceny pohonných hmot v letech 2001-2010

Zdroj: ČSÚ

Zlevňování pohonných hmot nyní vlastně brzdí oslabující koruna. Letos se k dolaru v prvních měsících držela povětšinou pod hranicí 23 Kč, v minulém týdnu však již oslabila i nad hladinu 25 Kč. Připomenout lze, že na přelomu zmiňovaných let 2008/09 se kurz pohyboval okolo 20 Kč/USD. O pár měsíců dříve šlo koupit dolar prakticky historicky nejlevněji, resp. za 15 Kč.

Vzhledem k tomu, že produkce ropy se díky těžbě z břidlic stala v USA v posledních letech ještě větším byznysem s vlivem také na tamní HDP či pracovní trh, začíná se probouzet lobby. V návaznosti totiž politici cenový propad začínají řešit a již se objevují první tlaky především na Saúdskou Arábii a Rusko. Například v pondělí měl prezident Trump telefonicky hovořit na dané téma se svým ruským protějškem. Zmiňovaná Saúdská Arábie každopádně stále plánuje pumpovat v dubnu na trh rekordní množství černého zlata.

Nejlevnější tankování v tomto století?

Vzhledem k očekávané ekonomické depresi se zatím zdá, že nízké ceny ropy nejsou jen otázkou týdnů, ale spíše měsíců. Pokud by se navíc vyloženě udržely u současných minim, ceny pohonných hmot u domácích čerpacích stanic mohou zejména u Naturalu 95 zaznamenat v tomto století nová minima. Pokud alespoň částečně zpět posílí koruna, brzy bychom se totiž mohli dočkat i cen pod 22 Kč/l. Vzhledem k tomu, že v posledních letech v návaznosti také na nárůst počtu čerpacích stanic značná část z nich podniká s většími maržemi než v minulosti, spíše lze ale očekávat tento jev jen u těch nejlevnějších.

Závěrem snad ještě dodat, že své mohou v cenotvorbě sehrát také politici. Již v roce 2010 jsme se v době hospodářské krize při nízkých cenách ropy dočkali navýšení spotřební daně u pohonných hmot. A i přes konjunkturu v posledních letech ke snížení již nedošlo. Nadále tak, kromě DPH, motoristé primárně státu platí u litru benzínu 12,84 Kč, u nafty pak 10,95 Kč.

Zdroj: Kurzy.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close