Komodity

Co byste měli vědět dříve, než začnete investovat peníze do fyzického zlata

Existuje spousta argumentů, proč uložit volné peníze do fyzického zlata. Stejně tak ale existují i „nevýhody“ spojené s držením tohoto kovu, kterých by si měl být každý začínající investor vědom.

 

Vyšší náchylnost na prudké růsty i poklesy cen

Zlato nevyplácí žádné dividendy, výnos z investic je zde založen výhradně na růstu cen samotného aktiva. To je důvod, proč má cena zlata sklon k vyšší volatilitě, tj. vyšším růstům a poklesům ceny. Neexistuje záruka, že v dobách slabšího ekonomického výkonu cena zlata vzroste, může naopak dokonce dočasně poklesnout.

S ohledem na výše uvedené, doporučený investiční horizont u zlata činí 7 a více let a investor by zde měl být, podobně jako u jiných rizikových investic, schopen akceptovat pokles ceny jeho investice

Při prodeji počítejte s provizí obchodníka

Zlato je na jednu stranu univerzálním platidlem, tj. za hotovost jej přeměníte prakticky ve všech koutech světa. Otázkou je však samotná cena, která rozhodně nebude odpovídat aktuální ceně zlata na trzích. Počítejte s tím, že při prodeji zlata drobnému obchodníkovi budete muset zkousnout výkupní cenu nižší o 20 % a více oproti ceně zlata na finančních trzích.

Pro drobného střadatele může být problém zlato prodat

I když je mezinárodně uplatnitelným aktivem, drobný střadatel může mít problém najít v době ekonomického poklesu obchodníka, který od něj zlato koupí. V praxi se stává dokonce i to, že drobní investoři jsou odmítnuti obchodníky, kteří těmto střadatelům zlato prodali.

Toto neznamená, že pro vaše zlato nenajdete kupce, jen to může být výrazně složitější než najít obchodníka, který vám zlato prodá.

Jeho držení může být spojeno s dalšími náklady

Jednu dvě mince možná schováte do šuplíku, při rozsáhlejších investicích do zlata už je žádoucí zvážit, kde fyzické zlato uskladnit. Možností je několik, od domácího trezoru, bankovního trezoru či úschovně přímo u obchodníka. Zde však počítejte s dodatečnými náklady spojenými s úschovou.

Zdroj: Kurzy.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close