Komodity

Goldmani snižují opětovně odhad pro ropu směrem k 20 USD za barel. Případné oživení bude na delší lokte


Analytici americké banky Goldman Sachs upravili již podruhé za poslední 2 týdny své odhady pro průměrnou cenu ropy WTI ve 2Q roku na pouhých 22 USD, pro Brent pak 20 USD za barel.
Předchozí odhady ze začátku března se pohybovaly na 29 respektive 30 USD.

Nový cíl pro WTI je o 23% pod současnou cenovou úrovní. Pro Brent je to pak rozdíl 33%.

Aktuálně se oba kontrakty pohybují těsně pod hranicí 30 USD, což odpovídá oslaben od začátku roku o více jak 50%.

Propad cen vychází z předpokladů propadu poptávky kvůli koronaviru a ze započaté cenové války mezi Saúdskou Arábií a Ruskem po jeho odstoupení od doposud fungující dohody o snižování produkce.

Podle analytiků se zdá, že dopady koronavirové pandemie na vývoj obecné poptávky budou mnohem horší, než se doposud očekávalo.

Podle vedoucího ekonoma banky Jana Hatziuse americký HDP v 1Q roku poroste o nulu až 0,7%. Ve druhém kvartále pak HDP poklesne o 5%. Ve zbytku roku projde pak výraznějším oživením.

Goldmani očekávají, že akciové trhy se po odeznění pandemie rychle zotaví, situace na ropě bude ale odlišná a oživení bude výrazně pozvolnější a zabere mnohem více času. Analytici počítají také s výraznější vlnou restrukturalizací, jež výrazně ozdraví celé prostředí. Propad cen vymete neefektivní a pokulhávající producenty. 

Zdroj: Kurzy.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close