Komodity

IHS Markit: Ropa stále může klesnout k 10 USD a tam delší dobu zůstat. Pravděpodobnost zásadní dohody není velká

Podle analytiků výzkumné agentury IHS Markit můře ropa v průběhu dubna klesnout k hranici 10 USD za barel a tam zůstat po delší dobu respektive po celý 2Q.

Dnes Brent roste o cca 10% směrem k 32,9 USD za barel, včera si polepšila o 20%. WTI se pohybuje kolem 26,5 USD za barel.

Odhad IHS se opírá o předpoklad, že je pouze malá šance, že narychlo plánované setkání OPEC+ dokáže nějakým zásadním způsobem uchránit ropný trh před negativními dopady koronavirové pandemie.

Včerejší růst cen byl způsoben prohlášením prezidenta Trumpa, že jednal se Saudy a také ruským prezidentem Putinem a nyní očekává, že dojde ke snížení jejich produkce o cca 10 možná i 15 miliónů barelů.

Podle IHS je v tomto ohledu nutné si uvědomit, že zmíněný objem, pokud by byl míněn jako denní redukce, by odpovídal zhruba polovině ropné produkce obou zemí. Předpokládat, že by mohlo dojít k tak rozsáhlému „dobrovolnému“ snížení u aktuálně znepřátelených producentů bez jakékoliv zmínky o škrtech US produkce je mírně řečeno „velmi odvážné“ a je velmi nepravděpodobné, že k něčemu takovému může skutečně dojít.

Na druhou stranu, pokud nedojde k nějaké dohodě, hrozí ropnému trhu po naplnění všech skladových možností (zhruba do poloviny roku) brutální tržní boj, který pravděpodobně smete slabší producenty.

Zdroj: Kurzy.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close