Komodity

Kromě OPEC+ bude o ropě jednat také mimořádná schůzka ministrů G-20

Tento čtvrtek by měla o produkčních škrtech v ropné produkci jednat skupina hlavních ropných producentů kartelu OPEC, Ruska a některých dalších producentů účastnících se dřívější dohody. Ruská strana už naznačila, že případné dohodě bude otevřena pouze v případě, že se bude nějakou formou účastnit také USA. Americký prezident Trump na toto reagoval ve smyslu, že zatím nikdo oficiálně takovou otázku nenastolil a navíc americká ropná produkce už klesla sama od sebe.

Kromě toho by se měli v pátek sejít také ministři energetiky členských zemí G-20.

Podle vedení IEA jsou známky možných jednání rozhodně pozitivním signálem nicméně se zdá, že ani skutečně masivní redukce v řádu 10 miliónů barelů, o níž se nejvíce hovoří, nemusí být trh spásou a řešením. Podle odhadů agentury v tomto čtvrtletí porostou zásoby o cca 15 miliónů barelů denně. Případná redukce denní produkce o 10 mb může trhu pomoci na pár dnů či týdnů, ale v dlouhodobějším pohledu si trh uvědomí, že přebytek suroviny na trhu přetrvává a tím i základní tlak na vývoj cen.
Vedení IEA také vyjadřuje určitou skepsi nad možností tak rozsáhlé dohody nehledě na to, jak moc je potřebná nebo pro trh prospěšná. Potřebné je globální politické řešení.

USA podle posledních statistik produkují denně cca 13 mbd, Saudi a Rusko nad 10 mbd každý.

Skepsi nad možností širší dohody vyjadřují také někteří analytici, zvláště v okamžiku, kdy hlavní producenti v nedávné době vypověděli vzájemnou několikaletou dohodu a kdy deklarovali naopak snahu svou produkci navýšit. 
Podle dalších skeptiků je seznam položek, které se mohou pokazit až příliš dlouhý.

Zdroj: Kurzy.cz

Tagy

Související články

Back to top button
Close
Close